Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Borina.jpg
ilustračné: www.fotonitra.szm.com
19. júla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Mesto chce z eurofondov revitalizovať svoje parky, podáva päť projektov

Projekty riešia regeneráciu zelene, výsadbu stromov, mestský mobiliár, verejné osvetlenie, rekonštrukciu chodníkov, detské ihriská a exteriérové fitness prvky.

NITRA 19. júla – Mesto Nitra plánuje rozsiahlu revitalizáciu zelene v piatich lokalitách. V rámci vypísanej výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu podáva päť projektov, ktoré zahŕňajú investície spolu za 1,4 milióna eur. Mesto by ich spolufinancovalo piatimi percentami.

Projekty riešia regeneráciu zelene, výsadbu stromov, mestský mobiliár, verejné osvetlenie, rekonštrukciu chodníkov, detské ihriská a exteriérové fitness prvky. Celkové výdavky na projekt revitalizácie Mestského parku, časti Nový park, sú 662 543 eur. V pláne je aj budovanie prvkov zelenej infraštruktúry v Brezovom háji za 299 936 eur a revitalizácia mestského lesa Borina za 150 533 eur. Projekt regenerácie vybraných vnútroblokov v obytnom súbore Párovce je vyčíslený na 236 440 eur a regenerácia vnútrobloku Popradská – Kmeťova má stáť 66 993 eur.

Projekt revitalizácie Mestského parku zahŕňa obnovu jestvujúcich drevín a výsadbu nových, stavebnú úpravu detského ihriska, mobiliár, úpravu chodníkov aj rekonštrukciu trávnika. V rámci Boriny sa revitalizácia bude robiť len na pozemkoch, ktoré patria mestu. V spolupráci s lesným hospodárom plánuje mesto zhodnotiť zdravotný stav porastov, najmä borovice čiernej a navrhnúť regeneráciu zelene.

Doplniť sa má aj ponuka aktivít pre obyvateľov o detské ihrisko, telocvičňu v prírode, piknikové sedenie a náučný chodník. V pláne je tiež rekonštrukcia existujúcich chodníkov a nový mobiliár.

V projekte, ktorý rieši Brezový háj, sú navrhnuté štyri funkčné zóny – oddychová zóna, fit zóna, bežecký okruh a detské ihrisko. Na Párovciach majú vymeniť vonkajšie osvetlenie, plánujú aj rôzne sadové úpravy. Vo vnútrobloku Popradská – Kmeťova chce mesto vysadiť stromy a kríky, doplniť mobiliár či vybudovať outdoorové ihrisko.

„Napriek tomu, že mnohí Slováci označujú Nitru za jedno z najzelenších miest na Slovensku, máme v tejto oblasti stále čo doháňať. Preto nám takáto výzva padla vhod a som rád, že mesto ide s takýmto ambicióznym plánom v piatich lokalitách revitalizovať a dopĺňať zeleň,“ povedal viceprimátor Ján Vančo.

Podotkol, že viac zelene môže mať pozitívny dopad aj na mikroklímu v meste počas letných horúčav. V centrálnej mestskej zóne by bolo podľa neho vhodné doplniť viac zelene. „Bol by som veľmi rád, keby sa nám podarilo do rozpočtu na rok 2018 v centrálnej mestskej zóne doplniť aleje, ktoré navrhuje útvar hlavného architekta. Malo by to byť zhruba 500 stromov a finančný obnos by bol zhruba 150-tisíc eur,“ doplnil Vančo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X