Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze-financovanie-sportu-v-nitre-gettyimages
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: gettyimages
28. októbra 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mesto bude zvyšovať dane a poplatky, ak návrh poslanci schvália, toľkoto si priplatíme

Na Slovensku sa menili výšky daní a poplatkov, preto aj Nitra upravuje tie svoje.

Podľa vyjadrenia mesta sa dane a poplatky obyvateľov dotknú len v minimálnej miere. Ako tvrdí primátor Marek Hattas, sa poplatky zmenia hlavne pre veľké firmy z priemyselných parkov: „Plánujeme tiež zaviesť daň za rozvoj, takže do mestskej kasy pribudnú peniaze od developerov, ktorí tak prispejú k rozvoju dotknutej lokality. Jednoducho, plánujeme vyberať viac peňazí od tých najsilnejších.

Veľká časť daní a poplatkov prišla vo forme opatrení zo strany štátu. Člen finančnej komisie pri Mestskom zastupiteľstve Martin Horváth dodáva, že práve štát mestám dáva ďalšie a ďalšie povinnosti. Tie sa musia s novými úlohami vyrovnať a zabezpečiť rozpočet.

V Nitre bude napríklad chýbať 1,5 milióna eur len pre opatrenia vlády týkajúce sa daňového bonusu. O ďalšie peniaze mesto prichádza pre chodníkovú novelu, obedy zadarmo, rekreačné poukazy, zvýšenie platov pedagogických aj nepedagogických pracovníkov, novela zákona o sociálnych službách, ako aj zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, ktoré nadobudne platnosť od budúceho roka.

Mesto nitra dane navrh byvanie.jpg
Foto: Mesto Nitra

Zvýšenie daní sa u obyvateľov mesta prejaví v bývaní aj smetnom. Od januára sa pravdepodobne zvýši sadzba za meter štvorcový v bytových jednotkách. Obyvatelia bytov zaplatia za meter štvorcový na rok viac približne o 0,11 eura, ako informovalo mesto. „Bežnej rodine stúpnu výdaje len o približne 60 centov mesačne. Gro presúvame na firmy a po novom aj na developerov,” hovorí primátor Marek Hattas.

Ak mestskí poslanci rozpočet odsúhlasia, priemyselné stavby dodajú do mestskej kasy v roku 2020 približne 1,2 milióna eur.

Mesto nitra dane navrh smetne.jpg
Foto: Mesto Nitra

Ďalšou navrhovanou zmenou je aj zvýšenie poplatku za komunálny odpad. Jeho výška by mala byť po novom 30 eur ročne, čím sa podľa slov mesta Nitra zaradí medzi priemer medzi veľkými slovenskými mestami.

K tomuto kroku nitriansku radnicu nabáda aj Najvyšší kontrolný úrad. Rovnaký rezultát vyšiel aj z auditu Nitrianskych komunálnych služieb (NKS), ktorý sa uskutočnil v tomto roku. Uvádza sa v ňom, že pre zachovanie efektívnej ekonomiky je zvyšovanie cien nevyhnutné,” informuje mesto.

Spolu s návrhom úpravy poplatkov, prichádza zvýhodnenie pre seniorov. „Komisia pre financovanie na svojom októbrovom rokovaní hlasovala o vekovej hranici, od ktorej odpustíme polovicu poplatku za smetné. Zhodu sme zatiaľ nenašli, ale bude to buď 72 alebo 75 rokov,“ vysvetľuje mestský poslanec a člen komisie pre financovanie Roman Ágh.

Zmenou by mala prejsť aj daň za psa. V rodinných domoch majitelia za domácich miláčikov zaplatia o 5 eur viac, čiže 12 eur. Majitelia psov v bytoch by mali platiť podľa návrhu menej, namiesto súčasných 50 eur by mali po chválení zaplatiť 35 eur ročne.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X