Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
akvapark
20. marca 2015 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 php.sk

Mesto bude výstavbu akvaparku financovať bez partnera

Dostavba letného kúpaliska s celoročnou prevádzkou na Sihoti bude realizovaná ako vlastná investičná akcia mesta Nitra. Včera o tom rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva. Zároveň upustili od zámeru revitalizovať kúpalisko formou verejno-súkromného partnerstva s firmou COS – Československá obchodní. Radnicu poslanci zaviazali vypracovať do konca júna finančnú analýzu projektu a rozpočtové opatrenia.

Zmení sa celá filozofia tohto zámeru,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. Nesúhlas s partnerstvom vysvetľoval obavami z nevypočítateľnosti takejto formy realizácie. „Pôjdeme do partnerstva a investor bude žiadať od nás na valnom zhromaždení ďalšie percentá, lebo sa stavba predražila,“ varoval Dvonč. Ako príklad uviedol kúpalisko v Poľnom Kesove, kde sa podľa jeho slov zmenili vlastnícke vzťahy a obec vlastní namiesto pôvodných 30 len osem percent kúpaliska.

Primátor predpokladá, že celá investícia bude mesto stáť približne 8 miliónov eur. Kedy sa začne stavať, odpovedať nevedel. „Dnes nevieme, kde tých osem miliónov zoberieme, možno za rok, dva,“ povedal primátor s tým, že do konca tejto letnej sezóny by mohli vypracovať projektovú dokumentáciu. Poslanec Ján Greššo (Sieť) upozornil na dlhodobú návratnosť tejto investície a vysoké náklady, ktoré bude prevádzka kúpaliska stáť.

akvaprk

Medializovaná vizualizácia kúpaliska môže a nemusí byť aktuálna. „Návrh bude iný, budeme sa snažiť, aby tie parametre zostali,“ uviedol Dvonč. „Pýtali sme sa architektov, ktorý ten návrh vypracovali, či s nami budú spolupracovať, je však problém, že oni už asi nebudú chcieť odstúpiť od svojej predstavy,“ odhadol Dvonč. Autormi projektu akvaparku sú Martin Paulíny a Branislav Hovorka z Banskej Bystrice. Podľa ich návrhu by malo byť v areáli niekoľko toboganov, šmykľaviek, veľký bazén určený na relax, detský bazén a plavecký 50-metrový bazén. Relaxačný bazén by mal byť prepojený s bazénovou halou v budove kúpaliska. V priestoroch by mali vyrásť napríklad aj wellness priestory, reštaurácia a proteínový bar.

Tento rok pôjde na rekonštrukciu kúpaliska 20-tisíc eur. Poputujú na nevyhnutné opravy, aby sa zabezpečil chod kúpaliska v letnej sezóne.

ILUASTRAÈNÉ: Kúpalisko

Dostavbu kúpaliska plánuje mesto už od roku 2010, keď poslanci schválili sedemtisíc eur na vypracovanie štúdie. V tom čase boli náklady vyčíslené na 8 až 10 miliónov eur, preto mesto do jeho vybudovania neinvestovalo. Namiesto toho dalo opraviť to, čo bolo nevyhnutné, no šatne sú dodnes vo veľmi zlom stave. V júni minulého roka vyhlásilo výzvu na výstavbu formou verejno-súkromného partnerstva. Do dva týždne trvajúcej výzvy sa prihlásil jediný investor, COS – Československá obchodní so sídlom v Prahe. Firma podľa výberovej komisie splnila podmienky, no nie všetky boli riadne preukázané, najmä vo vzťahu k finančnému plánu projektu a následného partnerstva s mestom. Poslanci včera argumentovali aj tým, že investor nemal skúsenosti so stavbou podobných projektov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X