Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Diea poèas vyšetrenia u detskej lekárky. Bratislava, 8. január 2013. Foto: SITA/Diana Èernáková
ilustračné: SITA
22. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Mesto bude mať novú sociálnu službu – pomoc pri starostlivosti o dieťa

Mesto Nitra bude mať novú terénnu sociálnu službu – pomoc pri osobnej starostlivosti o dieťa. Poskytne ju rodičovi dieťaťa alebo osobe, ktorá ho má zverené do starostlivosti, a to v prípade, že nemôže zabezpečiť riadnu starostlivosť o dieťa.

Ako sa píše sa v schválenom všeobecne-záväznom nariadení o sociálnych službách, za pomoc pri osobnej starostlivosti sa považujú najmä bežné úkony starostlivosti o dieťa, osobná hygiena, pomoc pri príprave na školské vyučovanie, výchova, záujmová činnosť a sprevádzanie dieťaťa. Podľa prednostu nitrianskej radnice Igora Kršiaka je táto služba určená najmä rodičom na materskej alebo rodičovskej dovolenke a myslí na prípady, keď sa vyskytnú v rodine vážne zdravotné problémy.

1,50 eura za hodinu

Službu mesto poskytne v rozsahu maximálne 30 po sebe nasledujúcich dní alebo do dovŕšenia troch rokov u najmladších detí. Spoplatnená bude sumou 1,50 eura za hodinu bez ohľadu na výšku príjmu. Na návrh poslankyne Anny Šmehilovej z poslaneckého klubu NEKA-NOVA mestské zastupiteľstvo schválilo, že v zreteľa hodných prípadoch môže primátor na základe odporúčania odboru sociálnych služieb poplatok odpustiť. Podľa Šmehilovej ide napríklad o situácie, keď zostane jeden z rodičov sám s dieťaťom, ktoré má zdravotné problémy a žijú na hranici chudoby, pričom rodič musí sám ešte navštevovať chemoterapiu alebo inú liečbu.

Do všeobecne záväzného nariadenia o sociálnych službách mesta Nitry sa dostali aj komunitné fórum a jasle. „Komunitné fórum už je v živote, dostávame ho aj do podoby všeobecne záväzného nariadenia. Jasle zákon preklasifikoval z predškolských zariadení na sociálnu službu, na ktorú musíme reagovať a stanoviť aj poplatky a nároky na jej poskytovanie,“ vysvetlil Kršiak. Podľa jeho slov sa však pre rodičov, ktorí majú dieťa v mestských jasliach, poplatky nemenia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X