Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrobus, mhd
iustračné: SITA
13. júna 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

V meste má vzniknúť 50 dobíjacích staníc pre elektrické autá a autobusy

Počíta s tým projekt Smart City, ktorý zahŕňa viaceré riešenia na modernizáciu mesta s cieľom zvýšiť kvalitu života obyvateľov a šetriť pri tom životné prostredie. Ku konceptu Smart City sa hlásia viaceré slovenské mestá, Nitra nedávno získala certifikát smart lídra.

V mestskej autobusovej doprave by malo čoskoro pribudnúť päť elektrobusov, na ktoré je vyčlenených päť miliónov eur v Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP). Od júla začne v Nitre fungovať v rámci MHD zdieľanie bicyklov. Na každej z plánovaných siedmich staníc by mala byť inteligentná lavička, kde by bola wifi zóna a možnosť nabiť si mobil alebo iné zariadenie prostredníctvom solárnej energie.

V budúcich rokoch by podľa primátora Nitry Jozefa Dvonča mali úplne vymeniť verejné osvetlenie v meste, a to nielen svietidlá, ale aj stĺpy. „Dá sa do nich zavesiť veľmi veľa zariadení, ktoré riešia napríklad parkovaciu politiku, varovanie obyvateľstva či rozhlas,“ povedal Dvonč.

Výmena všetkých 8 500 svetelných bodov by predstavovala úsporu 300-tisíc až 350-tisíc eur ročne. Najťažším bodom v rámci Smart City bude podľa primátora spracovanie komunálneho odpadu. „Verím, že nájdeme technológiu, ktorá bude prijateľná pre všetkých. Skládkovať donekonečna nebudeme môcť vzhľadom na pravidlá, ktoré sú v Európskej únii, čiže tento problém treba akútne riešiť,“ podotkol.

Zámer Smart City je rozdelený na štyri oblasti: mobilita mesta, životná úroveň, inteligentná energia a energetický manažment. „Dá sa očakávať, že niektoré veci sa budú testovať v spolupráci s Vládou SR a Eonom ako veľkým partnerom v jednom projekte, ktorý by mal zahrnúť asi 10-tisíc meračov v meste Nitra a aj výrobu energie z alternatívnych zdrojov,“ povedal Dvonč. Ako ďalej dodal, 50 dobíjacích staníc pre elektromobilitu si vyžaduje, aby Nitra mala nejaké zásoby energie, „pretože v určitom momente by to mohlo stiahnuť celú energiu, ktorú mesto potrebuje.“

Mesto už v minulých rokoch znížilo energetickú nákladnosť mnohých budov ako sú základné školy, materské školy, kultúrne domy, azylový dom alebo polikliniky. Osadilo 140 polopodzemných kontajnerov na komunálny odpad s GPS snímačmi, ktoré oznamujú naplnenosť kontajneru. Vybudovalo systém zberových dvorov a kompostáreň, obnovilo časť verejného osvetlenia, rozširuje kamerový systém, vytvára bezpečné priechody pre chodcov, opravuje všetky fontány a fontánky na pitie. „Chceme tiež vybudovať nejaké tieniace plochy, možno aj vodné plochy, kde by sa obyvateľ mohol ovlažiť,“ doplnil Dvonč. Pri financovaní projektov v rámci Smart City sa mesto spolieha najmä na zdroje z IROP a rokovalo tiež s Európskou investičnou bankou.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X