Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letne kino diely nitra.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com
29. apríla 2020 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mením moje mesto 2020 pozná svojich víťazov, financovanie je však pre koronavírus skomplikované

Medzi víťazné projekty bude rozdelená suma 39 405 eur. Rozdelia si ju projekty súvisiace so životným prostredím či komunitným životom.

Grantový program Mením moje mesto má za cieľ podporiť aktivity a nápady na zlepšovanie okolia či vzťahov v meste. Projekty sa dotýkajú rôznych oblastí a prispievajú ku skvalitneniu života v meste a vychádzajú z potrieb a záujmov občanov.

Finančné prostriedky, ktoré sa v závere prerozdelia medzi víťazné projekty, pochádzajú z participatívneho rozpočtu mesta Nitra a administrované sú Nitrianskou komunitnou nadáciou.

Každoročne mesto vyhlási výzvu, do ktorej sa zapájajú samotné návrhy projektov, za tie potom hlasujú obyvatelia aj návštevníci mesta. Tento rok sa do výzvy zapojilo 29 projektov. Grant vo výške 39 405 eur si rozdelí 10 vybraných z nich.

Do hlasovania trvajúceho od 16. marca do 14. apríla sa zapojilo 5 830 hlasujúcich. A ako informovala Natália Zákopčanová z NKN, poradie projektov bolo určené na základe poradia absolútneho počtu získaných hlasov.

Koronavírus zmenil plány

V čase vyhlásenie výzvy 17.1.2020 ešte nikto netušil, že nám o pár týždňov neskôr život skomplikuje pandémia COVID-19, ktorej potlačenie si bude vyžadovať prísne opatrenia a nemalé financie. Na pandémiu reagovalo aj mesto Nitra pozastavením dotácií na kultúrne, športové a spoločenské podujatia až do odvolania. Keďže súčasť mnohých z víťazných projektov MMM 2020 tvoria podujatia pre verejnosť, hľadáme spolu s mestom riešenia ako čo najlepšie zvládnuť vzniknutú komplikovanú situáciu,“ hovorí Natália Zákopčanová, PR manažérka NKN.

Zástupcovia mesta, Nitrianska komunitná nadácia spolu s úspešnými predkladateľmi projektov preto uskutočnili spoločnú konferenciu cez internet. Počas videohovoru predstavil viceprimátor mesta Miloslav Špoták stratégiu podpory víťazných projektov Mením Moje Mesto 2020 s ohľadom na opatrenia súvisiace s pandémou COVID-19, ktoré bolo mesto Nitra nútené prijať.

Jednou z možností je projekty zazmluvniť a realizovať v roku 2020 a to hneď, ako to situácia v súvislosti s koronavírusom dovolí. Rizikom ostáva skutočnosť, že v súčasnosti sa nedá presne odhadnúť termín, kedy dôjde k rozmrazeniu dotácií a povoleniu realizácie verejných podujatí.

Ďalšou možnosťou je aj zazmluvnenie projektov v tomto roku s tým, že dotácie budú financované z rozpočtu mesta 2021, pričom vyúčtovanie projektov bude posunuté do konca roka 2021. V tomto prípade predkladatelia budú musieť presunúť realizáciu aktivít projektu na budúci rok a nebudú sa môcť napr. uchádzať o podporu z programu Mením moje mesto 2021.

Konečné riešenie financovania projektov predstaví mesto až po najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva, kde o ňom rozhodne zastupiteľstvo.

Víťaznými projektmi grantového programu sú:

  • Letné kino,
  • Rozhýbeme všetky deti,
  • Chrenová žije 2020!,
  • Dobudovanie a rozvoj hokejbalového areálu,
  • Klokočina street workout ihrisko vol. 2,
  • Rozárium,
  • STREETBALL – Nový olympijský šport z ulice,
  • Spolu recyklujeme, teda sme,
  • Komunitné kompostovisko na ulici Lipová,
  • Poď na piknik.

Viac sa o víťazoch dozviete na webe Mením moje mesto.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X