Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelna nitra fest.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: nitrafest.sk
24. septembra 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2019: Od piatka prinesie bohatý program na tému podoby slobody

O podobách slobody v čase i v priestore rozpovie publiku 28. ročníka medzinárodného divadelného festivalu tucet inscenácií.

Podoby slobody sú nosnou témou tohtoročnej Divadelnej Nitry. Medzinárodný festival sa v meste pod Zoborom začne už v piatok 27. septembra a potrvá do stredy 2. októbra. Počas šiestich dní ponúkne bohatý program. „Na svoje si v ňom prídu všetci, ktorí majú chuť objavovať seba i svet a premýšľať o slobode,“ avizujú organizátori 28. ročníka festivalu scénického umenia.

Tohtoročný festival tak pripomenie 30. výročie pádu totalitného režimu, ale aj potrebu uvedomiť si význam a hodnotu slobody. O tom, aké sú podoby slobody v čase i v priestore, bude hovoriť dvanásť inscenácií súborov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska a Ruska.

Z tucta inscenácií je šesť domácich a šesť zahraničných. V sprievodnom programe sa uskutoční vyše 50 podujatí. Agentúru SITA o tom za organizačný tím Divadelnej Nitry informoval PR manažér festivalu Marek Suchitra.

Domáce i zahraničné

Festival otvorí operný hit Sternenhoch Národného divadla v Prahe, ktoré na Divadelnej Nitre vystúpi prvý raz. Expresívne dielo českého autora a filozofa Ladislava Klímu, súpútnika Franza Kafku, rozpráva o pokleslom kniežati Sternenhochovi.

Pre tých, čo sa neboja opustiť zaužívané pravidlá sveta a radi testujú hranice svojej predstavivosti, je určená inscenácia Hlbiny českého tvorivého tímu Wariot Ideal. Mím, hudobník a výtvarník sa v nej ocitnú v surrealistickom svete Švankmajerových filmov. O tom, že nečitateľný politický systém vedie k občianskej neistote a ohrozeniu slobody človeka, hovorí absurdná komédia Človek z Podolska.

Hra ruského súboru Teatr.doc je posledným dielom ruského režiséra Michaila Ugarova. Súčasná poľská komédia Svätá Špageta súboru Komuna Varšava v réžii Agnieszky Smoczyńskej originálnym spôsobom prináša pohľad na vyprázdnený partnerský život očami psa s menom Špageta.

Na Divadelnú Nitru po prvýkrát prídu aj nemecký nezávislý súbor Hauptaktion, ktorý uvedie komédiu o telách v zajatí ideológií Druhý pokus o telovýchovu, a maďarský súbor STEREO AKT s inscenáciou Bez adresy – hra na tuláka o bezvýchodiskovej situácii dnešných bezdomovcov.

Nová inscenácia SND

V hlavnom programe uvedie svoju novú inscenáciu Slovenské národné divadlo. Bakchantky režiséra Rastislava Balleka je antickou tragédiou o súčasnom človeku uväznenom v morálnych extrémoch. Divadlo Aréna sa predstaví experimentom Biblia, opäť v réžii Rastislava Balleka.

Domáce Divadlo Andreja Bagara sa obecenstvu prihovorí kultovým dielom Hlava XXII. Na súčasnosť, v ktorej zdravý úsudok ohlodávajú rôzne konšpirácie, fake news a hoaxy, odkáže monodráma Moral Insanity Prešovského národného divadla. O nekonečnej slobode tvorby bude inscenácia eu.genus slovenského zoskupenia Med a prach. Ako vnímajú hranice deti priblíži inscenácia Príbehy stien z produkcie Bratislavského bábkového divadla.

Program pre deti i dospelých

Sprievodný program prinesie interaktívny objekt pre vidiacich o nevidiacich či výtvarný a hudobný workshop pre zrakovo handicapované deti. O rôznych podobách slobody a neslobody budú diskusie v rámci projektu Agora Nitra zväčša vo Festivalovom stane na námestí pred Divadlom Andreja Bagara.

Na rovnakom mieste sa tiež uskutoční väčšina koncertov. V sobotu je na programe tradičná Biela noc. Prinesie výstavy, koncerty, divadlo i balónový sprievod pre deti. V ponuke je tiež Detský letecký deň a Festivalové kinečko pre najmenších.

Vzťahu ku komunite a k životnému prostrediu je venovaných niekoľko aktivít sprievodného programu, ako komunitná výmena oblečenia, blší trh, cyklojazda a ďalšie. Pri príležitosti 30. výročia pádu železnej opony otvorí Nitrianska galéria medzinárodnú výstavu Podoby slobody/ Faces of Freedom. V sprievodnom programe je tiež 15 predstavení divadiel z Nitry, Bratislavy, Levíc, Malaciek a Banskej Bystrice.

Festival sa uskutoční v priestoroch Divadla Andreja Bagara v Nitre, Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, Synagógy, Nitrianskej galérie, Krajského osvetového strediska, Krajskej knižnice Karola Kmeťka, ale aj v Kultúrnom dome Párovské Háje a v ďalších kultúrnych inštitúciách. Podrobnosti o 28. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra možno nájsť na jeho webstránke tu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X