Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria, NSK
Foto: ilustračné, SITA
20. septembra 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk SITA, © SITA 2016

Medzinárodná výstava 30 autorov reflektuje súčasnú Európu

Súčasná Európa čelí mnohým výzvam, akými sú pretrvávajúca utečenecká kríza, brexit, hrozba terorizmu, oslabujúca ekonomika, silnejúca krajná pravica a ďalšie. Výstava s názvom Newrope, ktorá je súčasťou Divadelnej Nitry, sa bude venovať práve týmto témam. 

Pohľad na aktuálne dianie v Európe je témou medzinárodnej výstavy Newrope, ktorá bude od 22. septembra do 13. novembra v Nitrianskej galérii v Nitre. Výstava je súčasťou Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý si pre svoj jubilejný 25. ročník vybral tému Óda na radosť? (minulosť – prítomnosť – budúcnosť).

Predstaví sa na nej takmer tridsať súčasných umelcov zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Francúzska, Rumunska, Bulharska, USA či Kanady. Ich diela reagujú na súčasné dianie v Európe a pýtajú sa, čo môžeme urobiť pre to, aby nám neznela namiesto Ódy na radosť Óda na smútok. Vznikli na objednávku nitrianskej výstavy a mnohé z nich budú vôbec po prvý raz vystavené práve v Nitre.

„Súčasná Európa čelí mnohým výzvam, akými sú pretrvávajúca utečenecká kríza, brexit, hrozba terorizmu, oslabujúca ekonomika, silnejúca krajná pravica a ďalšie. Ako však na tieto témy, ktoré sa týkajú každého z nás, reagujú slovenskí a zahraniční umelci?“ pýta sa kurátor výstavy Omar Mirza, ktorý oslovil umelcov a umelecké skupiny z rôznych krajín Európy, aby sa k aktuálnemu dianiu vyjadrili.

Najviac priestoru dostali práce vytvorené špeciálne pri tejto príležitosti, no na výstave možno nájsť aj staršie diela. Zastúpené sú rozličné výtvarné médiá – kresba, maľba, fotografia, sound art, video, socha, objekt, inštalácia, happening, performancie, participatívne umenie či intervencie do verejného priestoru.

Okrem samotnej výstavy v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie budú diela vystavené aj na pešej zóne v centre Nitry. „Projekt Newrope prezentuje široké spektrum umeleckých prístupov a stratégií – sú tu diela vážne, humorné, kritické, ironické i politické. Viacerí umelci pracovali s Európskou hymnou – Ódou na radosť a jej možným znením v nových súvislostiach v súčasnosti či v budúcnosti,“ uviedol Mirza. Ďalších umelcov zaujímali európske symboly a vlajka, naša spoločná história alebo hľadanie vlastného miesta v prítomnosti.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X