Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bibliotica slavica.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dom Matice slovenskej v Nitre
6. apríla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Medzinárodná knižná výstava Bibliotéka Slavica priniesla bohatý program

Knihy, besedy, umenie, ale aj zverejnenie príležitostnej poštovej pečiatky vytvorenej špeciálne pre toto podujatie – knižná výstava Bibliotéka Slavica priniesla svojim priaznivcom skutočne nabitý program.

Občianske združenie Slavica spolu s Domom Matice slovenskej sa podieľali na usporiadaní nultého ročníka medzinárodnej knižnej výstavy s názvom Bibliotéka Slavica, ktorá bola primárne orientovaná na podporu menších vydavateľstiev venujúcich sa problematike slovanskej a slovenskej kultúry. Vydavateľstvá prezentovali knihy s tematickými oblasťami dejín, prírody, kultúry, etnografie, filozofie, ale aj jazyka a písomníctva.

Účastníci knižnej výstavy si mali možnosť vybrať knihy od slovenských, českých a ruských vydavateľov. Počas celého dňa prebiehali zaujímavé besedy s vydavateľmi a samotnými autormi kníh.

Bibliotica slavica dms.jpg
Dom Matice slovenskej v Nitre

Vernisáž výstavy a poštová pečiatka

Podujatie sa začalo už o 9. hodine a jednou z prvých zastávok návštevníkov bola filatelistická výstava. Pozornosť pritiahol exponát Milana Šajgalíka a príležitostná poštová pečiatka a hárček, ktoré boli uvedené a vytvorené špeciálne k tomuto dňu. Nabitý program vedel zaujať nielen priaznivcov literatúry, ale nadchol aj umelcov zaujímajúcich sa o slovenský ornament.

Vernisáž k výstave Čaro slovenského ornamentu, ktorá bola tiež súčasťou tohto dňa, otvoril podpredseda OZ Slavica Drahoš Daloš spolu s predsedom Milošom Zverinom. Výstava nadväzuje na predchádzajúce vystavované diela majstra Š. L. Kostelničáka, spája tak jeho ornamenty, starosloviensku symboliku a autorské fotografie Miloša Zverinu zachytávajúce očarujúce miesta Slovenska, Moravy a Karpatskej Rusi. Výstavu autorsky pripravil Zverina spolu s kolektívom jeho spolupracovníkov. Na záver poctila svojím umeleckým prednesom návštevníkov spisovateľka, herečka a režisérka Milka Zimková.

Výstava je sprístupená verejnosti v priestoroch Domu MS v Nitre do 10. apríla. Počas nej si môžu záujemcovia a školy za symbolickú cenu zakúpiť Staroslovienskú omaľovánku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X