Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ŠKOLSTVO: Ústna maturita
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NITRA: Maturita Maturitné skúšky zo slovenského jazyka na Piaristickom gymnáziu v Nitre. Nitra, 23. máj 2014. Foto: SITA/Martin Havran
27. mája 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

Maturitné skúšky robia v Nitre študenti na modernej technike priamo z praxe

Nitra 27. mája – Počas tohto týždňa skladá 90 študentov Strednej odbornej školy veterinárnej (SOŠV) v Nitre praktické maturitné skúšky. Absolventi z odborov agropodnikanie a veterinárne zdravotníctvo a hygiena môžu tento rok svoje vedomosti prezentovať priamo na najmodernejšej poľnohospodárskej technike, ktorú má škola k dispozícii vďaka spolupráci so spoločnosťou Agroservis. Tá aj dnes priviezla na dvor školy moderný traktor, takže študenti nemuseli svoje znalosti demonštrovať na obrázkoch, ale na reálnom stroji. Spoluprácu s firmou priamo z praxe si riaditeľka SOŠV Edita Križanová veľmi pochvaľuje. „Začala sa ešte v roku 2009 pri spoločnom projekte, kedy nám táto spoločnosť pripravila rôzne výukové materiály. Po ukončení projektu prišli za nami s ponukou na ďalšiu spoluprácu a s tým, že by nám poskytli to, čo nám veľmi chýba a na čo nemáme peniaze, teda moderné poľnohospodárske stroje,“ povedala Križanová.
Momentálne už stredná škola spolu so špecialistom z Agroservisu Eugenom Mizerákom upravuje svoje študijné plány tak, aby do nich boli zakomponované aj informácie o najmodernejších technológiách v poľnohospodárstve spolu s praktickými zručnosťami. „Veľmi sa na to tešíme, pretože bude výborné, keď sa žiaci budú učiť napríklad o kombajnoch a reálne tu ten stroj budeme mať. Keď budú vidieť, že dnes už traktor nie je hlučný a zaprášený stroj, ale že to je vlastne počítač na kolesách. Zistia, čo všetko dokáže robiť a naučia sa aj to, ako pri svojom agropodnikaní nakupovať správnu techniku s potrebným výkonom, budú si vedieť spočítať aké ekonomické prínosy im môže priniesť a podobne. Celé vzdelávanie sa tak stáva oveľa komplexnejším,“ vysvetľuje Križanová.
Dôležitosť prepojenia vzdelávania s praxou zdôrazňuje aj Eugen Mizerák, ktorý s myšlienkou na spoluprácu do SOŠV prišiel. „Ide o to, aby agrofirmy nemuseli vlastne znova učiť študentov, ktorí už pred tým štyri roky navštevovali školu, ale s modernou technikou sa nestretli. Chceme im priniesť nové technológie, aby boli lepšie pripravení a nás v praxi to stálo menej úsilia pri zaškoľovaní,“ skonštatoval. Ako dodal, spolupráca je ešte iba v začiatkoch. Jej výsledkom je aj dnešná praktická časť maturitných skúšok a v krátkom čase aj inovované učebné plány. „Chceme do nich zakomponovať nové technológie a vždy tam nechať otvorené ‚okienko‘ na novinky a trendy tak, aby vyučovanie bolo prispôsobené praxi. Komunikujeme aj s farmármi, aby aj oni povedali, čo potrebujú, čo by podľa nich mali absolventi tejto školy vedieť,“ hovorí Mizerák. Ďalším krokom bude nadviazanie spolupráce s inými agropodnikmi, na ktorých by mohli študenti získať prax, prípadne absolvovať špecializované vzdelávanie.
Okrem kvalitnejšieho vyučovania má mať celý projekt ešte jeden prínos. „Je to spropagovanie poľnohospodárstva. Chceme študentom ukázať, že na Slovensku pracujú na poliach kombajny a traktory riadené satelitom, že sú tu naozaj moderné technológie. Chceme trošku otvoriť ľuďom oči, aby videli, že poľnohospodárstvo nie je určené tým, ktorí sú hlúpi, a preto musia ísť na ‚hnojarinu‘, ale tým, ktorých bavia tie najmodernejšie technológie. Aj preto chceme študentov zoznamovať s novou technikou. Aby mali prehľad o tom, čo tu je dnes a aké trendy budú možno o dva, o tri roky a neučili sa len o tom, čo tu bolo pred desiatimi alebo dvadsiatimi rokmi,“ dodal Mizerák.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X