5
Matica slovenská v Nitre
1. októbra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Matičný stolnotenisový turnaj ku Dňu ústavy Slovenskej republiky bol úspešný

Matičný stolnotenisový turnaj sa konal pri príležitosti Dňa ústavy Slovenskej republiky – pripomenutia si prijatia najdôležitejšieho zákona nášho suverénneho a nezávislého štátu.

Na podujatí sa okrem stolného tenisu mali deti možnosť zapojiť do interaktívnej výstavy 25 rokov Slovenskej republiky. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja. V rámci Európskeho mesta športu turnaj zabezpečením pitného režimu hráčov podporilo aj Mesto Nitra.

V turnaji sa do troch kategórií prihlásilo spolu 71 žiakov zo základných škôl z Nitry a okolia. Zápasy sa odohrávali v duchu fair-play, na čo dohliadla odborná komisia utvorená manželmi Koprdovými a trénerom Miroslavom Ištokovičom. Každý hráč získal medailu za účasť a víťazi prvých štyroch miest z celkového počtu 64 hráčov získali aj diplomy, trofeje a vecné ceny.

Umiestnenia hráčov

V kategórii 9 až 12 rokov sa na štvrtom mieste umiestnil Daniel Dukát z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského v Nitre, na treťom mieste bol Adam Blaho zo ZŠ Kráľa Svätopluka v Nitre, druhé miesto si vybojoval Lukáš Ištokovič zo ZŠ Benkova v Nitre a prvé Sebastián Škandík zo ZŠ sv. Svorada a Benedikta v Nitre.

V kategórii 13 až 15 rokov sa na štvrtom mieste umiestnil Daniel Lenčéš zo ZŠ sv. Svorada a Benedikta v Nitre, na treťom Lukáš Lazar zo ZŠ a MŠ Čakajovce, na druhom Kamil Arpáš zo ZŠ Mojmírovce a víťazom sa stal Miroslav Ištokovič zo ZŠ Benková v Nitre.

Keďže sa do súťaže prihlásil väčší počet dievčat, bola pre ne vytvorená ich vlastná kategória. Tu si štvrté miesto obhájila Petra Magátová zo ZŠ a MŠ Čakajovce, tretie miesto získala Terézia Gavorová z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského v Nitre, druhé miesto získala Emma Bakytová z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalzanského v Nitre a prvé miesto si vybojovala Eva Blahová zo ZŠ Kráľa Svätopluka z Nitry.

Stolnotenisové centrum

Podujatie je výstupom celoročného projektu Tréningového stolnotenisového centra financovaného s podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý sa realizuje v Dome MS v Nitre v roku 2018. Zároveň bolo pokračovaním minulého ročníka. Vďaka tomuto projektu môžu deti v priestoroch Domu MS v Nitre navštevovať bezplatné popoludňajšie tréningy.

Okrem zápolenia v stolnom tenise si žiaci prezreli výstavu 25. rokov Slovenskej republiky. Výstava svojou koncepciou, spôsobom a formou interaktívneho učenia sprostredkovala deťom základné informácie o Slovenskej republike, jej hlavných dokumentoch, vzniku a tiež o významných medzníkoch, ktoré Slováci zažili počas 25. rokov svojej samostatnosti. S prezentáciou výstavy má Dom MS v Nitre v pláne pokračovať na podujatiach základných škôl s rozšírením o informácie z obdobia ČSR a prepojením na matičnú históriu a jej súčasnosť.

Za pomoc pri organizácii podujatia ďakujeme predsedníčke MO MS Ivanka pri Nitre Margite Račkovej, rozhodcom a všetkým prítomným pedagógom.

Nikola Rechtorisová, Dom MS v Nitre: Matičný stolnotenisový turnaj ku Dňu ústavy.