Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kostol svätého Martina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: foto, ilustračné Mesto Nitra
1. augusta 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDom Matice slovenskej, Nikola Rechtorisová Diskusia()

Matičiari pozývajú na podujatie Spomienka na Mateja Tučka, pripomenú si významného národného buditeľa

Dekan Matej Tučko bol národný buditeľ, bernolákovec, priateľ štúrovcov, spoluzakladateľ Tatrína – predchodcu Matice slovenskej, rodák z obce Slovany.

V minulom roku si matičiari pripomenuli 220 rokov od narodenia tejto, už v polovici 19. storočia, vysoko uznávanej a ctenej osobnosti. Pri tejto príležitosti Miestny odbor Matice slovenskej v Ivanke pri Nitre pozýva na podujatie „SPOMIENKA NA MATEJA TUČKA“. Podujatie sa začne dňa 9. augusta slávnostnou sv. omšou vo Farskom kostole sv. Martina v Ivanke pri Nitre, kde M. Tučko od 1. októbra 1836 pôsobil výmenou farnosti v Rajci.

Práve cestou do Ivanky pri Nitre napokon M. Tučko predčasne a tragicky zomrel vo veku 47 rokov. Obec Ivanka pri Nitre je aj miestom jeho posledného odpočinku. V roku 2003 pri príležitosti 140. výročia vzniku Matice slovenskej osadil Miestny odbor Matice slovenskej v Ivanke pri Nitre pamätnú tabuľu na hrobe M. Tučka, ktorého miesto určenia až do roku 1980 nebol známy.

MO MS Ivanka pri Nitre sa pravidelne stará o jeho údržbu a každý rok si pripomína pôsobenie M. Tučka v tejto obci. Podujatie „SPOMIENKA NA MATEJA TUČKA“ pokračuje na druhý deň 10. augusta, kedy miestni matičiari vďaka finančnej podpore Matice slovenskej odhalia obnovenú pamätnú tabuľu. Pozvanie na podujatie prijali aj zástupcovia obce Slovany, v ktorej sa dekan M. Tučko narodil.

Tučkovo členstvo v Tatríne si cenil aj Michal Miloslav Hodža, ktorý v jednom zo svojich odpisov Tučkovi vyjadril svoju radosť nad tým, že obidve vierovyznania – rímskokatolícke i evanjelické – sa začínajú „v národu našom, tom jednom, tom drahom, poznávať, milovať, užívať.” Z dopisov je vidieť, že Tučko patril medzi významné kultúrne osobnosti, ktoré si plne uvedomovali dôležitosť a potrebu takéhoto spolku, ktorý by šíril predovšetkým literatúru v slovenskom nárečí. Predčasná smrť mu však nedovolila rozvinúť jeho organizačné aktivity.

Termín a miesto konania podujatia

  • 9. augusta o 18.30 hod. Farský kostol sv. Martina v Ivanke pri Nitre – slávnostná sv. omša,
  • 10. augusta o 15.00 hod. Cintorín pri Farskom kostole sv. Martina v Ivanke pri Nitre – odhalenie zrekonštruovanej pamätnej tabule, príhovory zástupcov obcí a farností /Slovany, Ivanka pri Nitre/ a kultúrny program.

V prípade poskytovania ďalších informácií kontaktujte matičiarov na telefónnom čísle 0918 113 212, prípadne prostredníctvom mailu [email protected] Viac informácií nájdete aj na stránke Matice slovenskej, na facebooku DMS a na stránke Ivanky pri Nitre.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X