Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Matica slovenska zasadnutie lehota rechtorisova.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor fotografií: Nikola Rechtorisová a Milan Balla
12. februára 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skMatica slovenská v Nitre, Nikola Rechtorisová Diskusia()

Matica slovenská rozdávala na valnom zhromaždení ďakovné listy i pamätné medaily

V piatok 1. februára sa konalo valné zhromaždenie MO MS Lehota v miestnom kultúrnom dome.

MO Lehota sa svojou bohatou, takmer 180 člennou, matičnou základňou radí medzi tie najväčšie nielen v rámci okresu či kraja, ale celého Slovenska. Popri svojej matičnej práci sa venujú aj publikačnej činnosti. Málokto vie, že v minulosti vydali publikáciu s názvom 2. ľudová svadba v Lehote, kde prezentovali zvyky a tradície začiatku 20. storočia. Vrámci tejto tematiky vydali aj 3 dvoj-CD so staršími ľudovými piesňami z okolia Lehoty a blízkeho okolia. Najmladšou publikáciou je Lehota v 20. storočí, ktorú spracoval predseda MO Daniel Pavel v roku 2018.

Autor nikola rechtorisov├i mati─ziariv pozad├s in┼ital├icia v├zstavy majstra kosteln├s─zka.jpg
Nikola Rechtorisová, Lehota, Valné zhromaždenie MO MS Lehota, matičiari na valnom zhromaždení, v pozadí inštalácia výstavy Majstra Kostelníčka z Domu MS v Nitre

Po znelke MS privítal prítomných predseda MO MS Lehota Daniel Pavel. Pokračoval podľa schváleného programu prednesom správy o činnosti za uplynulý rok, v ktorej zahrnul aj rekapituláciu najdôležitejších podujatí. Matičné podujatia boli zamerané na podporu regionálnych zvykov a tradícií prezentovaných prostredníctvom fašiangovej zábavy, stavania mája, pravidelnými stretnutiami za účelom spevu ľudových piesní a mnohými inými aktivitami.

Počas celého roka prispievali svojou činnosťou k zvyšovaniu národného a kultúrneho povedomia členov spomedzi vlastných matičných radov, ale aj ostatných členov obce a okolia a to aj družobnými stretnutiami s matičiarmi z mesta Turany.

Autor nikola rechtorisov├i.jpg
Nikola Rechtorisová, Lehota, Valné zhromaždenie MO MS Lehota.

Na valnom zhromaždení si členovia hlasovaním zvolili nových členov do orgánov MO na ďalšie volebné obdobie. Členovia MO MS vyjadrili dôveru doterajšiemu predsedovi D. Pavelovi a opätovne ho zvolili. Medzi pozvanými hosťami boli prvý podpredseda MS Marek Hanuska, starosta obce Lehota Radoslav Kriváček, predseda Krajskej rady MS Nitrianskeho kraja Ľubomír Kleštinec a za Dom MS v Nitre Nikola Rechtorisová.

Ďakovné listy MO MS Lehota si od predsedu MO MS prevzali členovia Milan Balla st., Eva De Nadai, Eliáš Gajdoš, Daniela Iliziová, Daniel Cítenyi, Kristína Nováčeková. Zástupcovia MS postupne odovzdali ocenenia – pamätný list Krajskej rady MS získal Emil Lahučký, Jana Ballová, Martin Domček a Matúš Lisy. Pamätným listom predsedu MS bol ocenený Anton Nováček, Emanuel Tehlár, Juraj Pavel, Milan Balla ml., Radoslav Kriváček. Eva Zabáková a Anton Mesároš získali Pamätnú medailu predsedu MS. V závere zaznela matičná hymna, predseda poďakoval za účasť a ukončil zasadnutie.

Autor milan balla ocenen├s mati─ziari pam├atn├zm listom predsedu ms .jpg
Milan Balla, Lehota, Valné zhromaždenie MO MS Lehota, odovzdávanie Pamätného listu predsedu MS

Valné zhromaždenie bolo obohatené dočasnou inštaláciou obrazov z výstavy Slovenský ornament Majstra Kostelníčka Domu MS v Nitre, ktorá je v jeho priestoroch verejnosti prístupná do 8. marca 2019. Rovnako boli prítomným sprostredkované tituly Vydavateľstva Matice slovenskej, ich ponuku si mohli prítomní prezrieť v samostatnej časti miestnosti.

Autor milan balla ocenen├s mati─ziari pam├atnou medailou ms.jpg
Milan Balla, Lehota, Valné zhromaždenie MO MS Lehota, odovzdávanie Pamätného listu predsedu MS

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X