Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pamätná izba Jána Palárika
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: UKF - koláž Nitradeň
5. mája 2022 Správy Nitra od NitraDen.skukf.sk Diskusia()

Máte radi históriu? Pamätná izba Jána Palárika je otvorená a pozýva návštevníkov

Na projekte pracovali študenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (UKF), ZŠ J. Palárika v Majcichove a Obecný úrad Majcichov.

Veselohry Drotár, Inkognito či Dobrodružstvo pri obžinkoch zrejme poznáte zo školských lavíc. Ich autorom je Ján Palárik, ktorý sa radí k významným slovenským dramatikom a publicistom. Bol taktiež kňazom.

Na pamätnej izbe Palárika pracovali vysokoškoláci z UKF v spolupráci so žiakmi v Majcichove a Obecným úradom Majcichov niekoľko mesiacov. Pamätná izba Palárika sa otvorila pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia.

Nitrianski vysokoškoláci, študenti 2. a 3. ročníka študijných programov muzeológia a pamiatková starostlivosť a kultúrne dedičstvo, za pomoci odborných pracovníkov modernizovali pôvodnú, vyše 50-ročnú expozíciu. Pre návštevníkov vypracovali múzejno-edukačné materiály, ktoré poslúžia pre vyučovacie aktivity žiakov základných škôl.

Pamätná izba Jána Palárika
Prvá časť pamätnej izby.Foto: UKF

Pamätná izba sa skladá z dvoch samostatných častí. Prvá opisuje život a dielo Palárika, jej dominantou je figurína dramatika v životnej veľkosti. Návštevníci uvidia aj pôvodný nábytok z rímsko-katolíckej fary.

Druhá časť izby sa venuje dejinám, životu a ďalším významným osobnostiam Majcichova, v ktorej Palárik pôsobil ako farár. Nájdete tam ľudový odev či každodenné predmety.

Pamätná izba Jána Palárika
Druhá časť približuje významné osobnosti a dejiny Majcichova.Foto: UKF

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X