Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marek hattas.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
archív Mareka Hattasa
14. júna 2018 Správy NitraPolitika od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Marek Hattas oznámil svoju kandidatúru na post primátora Nitry

Tridsaťjedenročný občiansky aktivista Marek Hattas vo štvrtok oficiálne oznámil svoju kandidatúru na post primátora mesta pod Zoborom. Kandidovať bude ako nezávislý kandidát.

„Rozhodol som sa kandidovať, pretože naše mesto potrebuje zásadnú zmenu. Tak ako v celej krajine, aj v Nitre dnes chýba najväčšia devíza, akú máme – slušnosť. Zmenu preto budem stavať na princípoch etiky a morálky. Naše mesto musí byť pre svojich obyvateľov čitateľné, musí im vedieť vychádzať v ústrety a byť proaktívne. Vo svojom konaní musí byť efektívne, dávať priestor ľuďom, aby mali na jeho chod dosah. Naše mesto sa musí po rokoch prešľapovania pohnúť vpred,“ hovorí o svojej vízii Nitry Marek Hattas.

Problémové okruhy

Ako najväčšie problémové okruhy mesta vidí Hattas dopravu, bezpečnosť a stav verejných priestorov.

„Každý z týchto okruhov skrýva množstvo čiastkových problémov. Pod dopravou sa skrýva neatraktívna MHD, parkovanie a zápchy. Verejné priestory, to sú rozbité chodníky, bariéry pre peších seniorov a mamičky s kočíkmi, nedostatok trás pre rekreačných cyklistov, korčuliarov či bežcov alebo nedostatok výbehov pre psíčkarov,“ pokračuje Hattas.

S otvorením automobilky budeme podľa Hattasa čeliť aj otázkam bezpečnosti. Riešením bude systematická práca a začleňovanie prichádzajúcich pracovníkov do života nášho mesta a nie budovanie ubytovní.

A čo smeti?

Nitra však čelí aj ďalšiemu potenciálnemu problému. Na jeseň minulého roka sa v médiách objavila informácia, že súčasný primátor mesta Nitra je zástancom vybudovania roštovej spaľovne.

Táto informácia je znepokojujúca hneď z niekoľkých dôvodov. Roštové spaľovne sú ekonomicky efektívne pri spracovaní 100-tisíc ton odpadu ročne. Nitra vyprodukuje 24-tisíc ton. „Dajme tomu, že projekt by mal kapacitu ‚iba‘ 56-tisíc ton, ako sa plánovalo pred dvomi rokmi v Žiranoch. Aj tak by to znamenalo, že do nášho mesta, alebo do jeho bezprostredného okolia, si budeme voziť desiatky tisíc ton smetí ročne,“ pripomína Hattas. To znamená stovky kamiónov, záťaž na dopravu, ovzdušie, zdravie obyvateľov.

Hattas požaduje od primátora Dvonča odpovede na niekoľko otázok. Aj preto mu poslal otvorený list, v ktorom ho vyzýva, aby verejnosť uistil, že ako primátor Nitry a krajský poslanec ideu spaľovne komunálneho odpadu nepodporuje a do budúcna ani nepodporí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X