Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola, trieda
ilustračné: SITA Žiaci 6.A. triedy (zmiešaná trieda) na základnej škole v Slovenskej Vsi počas vyučovania. Slovenská Ves, 30.05.2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
1. decembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

MALÉ CHYNDICE: Obec musela pre nedostatok financií zatvoriť školu!

Pred pár rokmi obec školu kompletne zrekonštruovala, teraz bude budovu ponúkať do prenájmu

NITRA 1. decembra – Obec Malé Chyndice v okrese Nitra musela pre nedostatok financií zatvoriť základnú školu. Fungovala vyše sto rokov. Deti teraz dochádzajú do najbližšej školy, do päť kilometrov vzdialeného Klasova alebo do Vrábeľ. Vlani školu s ročníkmi jedna až štyri navštevovalo osem detí. Dotácia z ministerstva školstva vystačila na náklady okrem energií, na ktoré obec doplácala približne 20-tisíc eur, čo pri jej ročnom rozpočte 100-tisíc eur nie je zanedbateľná čiastka. Tento rok dedina so žiadosťou o peniaze na ministerstve neuspela. Rezort stanovil rôzne racionalizačné opatrenia školám, ktoré požiadali o dofinancovanie. V prípade Malých Chyndíc bolo týmto opatrením zatvoriť školu, ak do nej nastúpi menej detí ako 12. „Tento rok sme čakali 11 detí a zrazu nám prišli štyri deti. Zvolali sme mimoriadne zastupiteľstvo, kde sme pozvali aj rodičov detí, neprišiel však nikto,“ povedal starosta Malých Chyndíc Pavel Bystrický.

Ešte pred tromi rokmi navštevovalo chyndickú školu 18 detí. Dôvodov pre neustály pokles počtu detí je podľa starostu niekoľko – rodí sa menej detí, mnohí rodičia pracujú vo Vrábľoch a vozia svoje deti do školy tam a tretím faktorom je nedôvera ku kvalite výučby v malej dedinskej škole. „V jednej triede sa naraz učia ročníky jedna až štyri, a to nie je dobré,“ myslí si majiteľ miestnych potravín. Malé Chyndice majú 390 obyvateľov a ročne sa tu narodia dve až tri deti. Obec sa snažila rodičov presvedčiť, aby dali svoje deti do miestnej školy, no bez úspechu. Učiteľ a riaditeľ v jednej osobe ponúkal, že bude pre žiakov zo susedných Veľkých Chyndíc chodiť každý deň autom a zostane s nimi až do 14:30, aby mali aj družinu ako v iných školách. Obecní poslanci zároveň schválili 20-eurový príspevok pri nástupe do školy, no ani táto motivácia nepomohla.

Pred pár rokmi obec školu kompletne zrekonštruovala, teraz bude budovu ponúkať na prenájom. Chyndická škola je jednou zo štyroch na Slovensku, ktoré museli svoje brány zatvoriť pre nedostatok financií, hovorí Bystrický. Pripustil, že časom by zrejme tak či tak zanikla, pretože aj v škôlke, ktorá sa nachádza v susedných Veľkých Chyndiciach, je z roka na rok menej detí. Podľa Bystrického čaká pravdepodobne aj túto školu rovnaký osud.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X