Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohlad od drazoviec.jpg
Pohľad od Dražoviec. Foto: www.enviroportal.sk
14. septembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk Diskusia()

Lanovku na Zobor do územného plánu mesta zatiaľ nezapracujú, poslanci tak reagujú na petíciu

Nový zámer výstavby lanovky na Zobor zatiaľ nebude súčasťou územného plánu mesta Nitry. Nitrianski mestskí poslanci vo štvrtok vyradili z navrhovaných zmien a doplnkov územného plánu nový koridor pre lanovku, s ktorým počíta zámer z dielne Nitrianskeho biskupstva.

Reagovali tým na petíciu, ktorej organizátorom je občianske združenie Nitrianske fórum so sídlom na Kláštorskej ulici v hornej časti Zobora. Petícia žiadala primátora a mestských poslancov, aby „zastavili tento projekt už v zárodku“.

Na zastupiteľstve vystúpil Peter Mederly z tohto občianskeho združenia, podľa ktorého by poslanci prípadným schválením trasy plánovanej lanovky konali unáhlene, pretože v súčasnosti je zámer jej výstavby v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Okresný úrad Nitra v apríli rozhodol, že zámer sa bude posudzovať podľa zákona o vplyvoch na životné prostredie. V praxi to znamená, že ak chce biskupstvo v projekte pokračovať, musí dať vypracovať rozsiahlu a časovo náročnú štúdiu EIA. „Výsledkom môže byť aj to, že sa lanovka nebude stavať alebo bude v inej trase,“ povedal Mederly.

Na lanovke nechcú zarábať

Jednolanová dráha má mať podľa zámeru biskupstva dve skupiny vozňov, každý s tromi osemmiestnymi kabínami. Projekt zahŕňa aj bufet, reštauráciu, toalety, požičovňu bicyklov, bežecké dráhy a ubytovanie. Horná stanica lanovky existuje ešte z čias pôvodnej lanovky, ktorá na Zobor premávala od roku 1970 do roku 1993. Biskupstvo lanovku neplánuje stavať z vlastných peňazí. Možnosťou sú európske fondy alebo investor. Viceprimátor Ján Vančo (KDH) na zastupiteľstve zdôraznil, že biskupstvo zámer nepripravilo s cieľom, aby na lanovke zarábalo, ale „aby sa s touto myšlienkou prestalo konečne šermovať“.

„Ak je lanovka pre Nitranov tak zásadná otázka, spravme referendum, ešte v Nitrenebolo,“ navrhol Vančo. K tejto myšlienke sa pridal aj poslanec Ján Greššo (nezávislý), podľa ktorého by sa referendum o tom, či obyvatelia chcú v Nitre lanovku, mohlo urobiť počas novembrových komunálnych volieb. Podotkol, že lanovky sa hojne využívajú napríklad v susednom Rakúsku, ktoré mimoriadne dbá na svoje životné prostredie. „Ja si myslím, že určite sa to dá skĺbiť aj s ochranou životného prostredia,“ myslí si Greššo.

Problémom je trasa

O zámere obnoviť lanovku na Zobor hovoril v minulosti aj primátor Jozef Dvonč (Smer-SD), bola jednou z priorít jeho volebného programu pred komunálnymi voľbami v roku 2010. V roku 2013 vyhlásil, že v lete 2014 by už lanovka mohla byť realitou, stavať ju vtedy mala Veolia Transport Nitra. Nakoniec z plánov vzišlo. So súčasným zámerom z dielne biskupstva sa však Dvonč nestotožňuje, nepáči sa mu navrhnutá trasa. „V tomto ponímaní vnímam lanovku ako nie dobrý prvok pre mesto Nitra – je tam nové trasovanie, zaťaženie Kláštorskej ulice, treba hľadať úplne iné riešenie,“ povedal dnes Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X