Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kuly, Desmod
SITA
15. novembra 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Kuly chce v Nitre otvoriť päťjazyčnú školu a škôlku!

NITRA 15. novembra – V Nitre možno vznikne päťjazyčná škola a škôlka. Zámer predložila mestu spoločnosť Orpheus Production s.r.o. Zbehy, ktorej konateľom je spevák skupiny Desmod Mário „Kuly“ Kollár. V elitnej súkromnej škôlke a škole by sa okrem slovenčiny vyučovalo po španielsky, anglicky, čínsky a rusky. Výučba by prebiehala konferenčným spôsobom, čiže deťom by chodili prednášať odborníci z rôznych oblastí.

Model pochádza z Japonska. Na Slovensku fungujú dve takéto škôlky – v Bratislave a v Topoľčanoch. Prevádzkuje ich spoločnosť Multisound Japan s.r.o., ktorá by zabezpečovala chod aj tej nitrianskej. Orpheus Production žiada od mesta Nitra na tento účel budovu bývalej materskej školy na Javorovej ulici.

Primátor Jozef Dvonč predložil na štvrtkovom zastupiteľstve zámer prenájmu budovy pre Orpheus Production. Projekt poslancom predstavil manažér skupiny Desmod a moderátor Michal Kožuch. Ako povedal, po obhliadke budovy a zistení jej skutočného stavu sa však skôr ako k prenájmu prikláňajú ku kúpe budovy.

„Prišiel tam odborník a povedal, že tá budova je v takom stave, že padne. Sú tam porušené obvodové múry, strecha je v dezolátnom stave, spodok naberá vodu,“ poukázal Kožuch. Pôvodný odhad ceny rekonštrukcie bol 850-tisíc eur, neriešil však obvodové múry, kúrenie či elektrinu. „Dospeli sme k tomu, že len základná investícia bez riešenia vnútra by bola 1,3 milióna eur, čo je nad akékoľvek naše možnosti,“ skonštatoval Kožuch.

Mestu preto navrhol, že by budovu radšej kúpili, pričom o pozemky podľa jeho slov záujem nemajú, no vzali by si ich do prenájmu. Projekt chcú financovať z peňazí vlastnej eseročky, od banky a z poplatkov od rodičov. „Poslancov zaskočila informácia pána Kožucha o tom, že by bolo lepšie budovu kúpiť. Pripravený materiál hovoril o zámere prenájmu, nikdy sa nerokovalo o kúpe,“ reagoval viceprimátor Štefan Štefek.

javorova nitra
V elitnej súkromnej škôlke a škole by sa okrem slovenčiny vyučovalo po španielsky, anglicky, čínsky a rusky

Keďže to bola pre mesto nová informácia, primátor vrátil materiál na dopracovanie a predloží ho opäť na decembrovom zastupiteľstve. Nová škola a škôlka by fungovala pod gesciou mesta. Bolo by tam alokované pracovisko niektorej z mestských základných škôl, ktoré by zabezpečovalo plnenie štátneho vzdelávacieho programu.

V škôlke v Topoľčanoch sa zahraniční lektori s deťmi rozprávajú v španielčine, v angličtine a v čínštine. Bilingválne triedy spájajú vždy dva jazyky, v jednej triede je päť až sedem detí. Denne sem dochádza šesť detí z Nitry, medzi nimi aj dcéra Michala Kožucha. Prvé deti tu budúci rok končia a nemajú školu, na ktorej by v tomto spôsobe výučby pokračovali. Orpheus Production chce preto svoj projekt v Nitre rozbehnúť už od septembra 2014.

Zámer počíta s tým, že škôlku by navštevovalo 70 detí a základnú školu 100 detí v ročníkoch jedna až štyri, neskôr by ju chceli rozšíriť aj na ďalšie ročníky. Poplatok za škôlku v Topoľčanoch je 420 eur mesačne. Koľko by sa platilo v Nitre, zatiaľ ešte nie je stanovené. „Poznám sa osobne s pani Miriam Itahashi z Multisound Japan, povedal som o tejto škôlke Michalovi Kožuchovi, nech to vyskúša a on sa do toho zbláznil, takže teraz skôr ťahá on mňa,“ povedal Mário Kollár.

Reakcie niektorých mestských poslancov na predložený zámer boli podozrievavé. Poslankyňa Marta Rácová, ktorá je riaditeľkou Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre, poukázala na to, že mesto pre veľký počet neumiestnených detí potrebuje novú škôlku, uprednostnila by však mestskú, ktorá by bola prístupná všetkým.

„Prekvapili nás niektoré reakcie poslancov, keď si mysleli, že nám ide o pozemky a zo strany pani poslankyne Rácovej to bola zrejme žiarlivosť. Som ale rád, že sa to presunulo na december, pretože môžeme prísť aj s ľuďmi, ktorí zabezpečujú chod týchto škôlok, ukážu poslancom výsledky a dokážeme, že nám naozaj ide o dobrú vec,“ reagoval Mário Kollár.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X