Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výstava: BUNKER

Untitled-2

Výstava umeleckej skupiny Kassaboys sa zaoberá aktuálnou témou konšpiračných teórií a skrytej propagandy…

Výstava umeleckej skupiny Kassaboys sa zaoberá aktuálnou témou konšpiračných teórií a skrytej propagandy. Výstava je vytvorená priamo pre priestory Bunkra Nitrianskej galérie, ktorý bol v minulosti plánovaný ako kryt za účelom ochrany obyvateľstva pred nepriateľskými útokmi. Kassaboys premenili priestor Bunkra na dátové centrum, ktoré je v podzemí chránené pred fyzickou likvidáciou informácií. Podobný spôsob zabezpečenia využívajú všetky dôležité sklady serverov s kľúčovými dátami.

„Témou, vzťahujúcou sa k aspektom ochrany a bezpečia, ktoré štandardný vojenský kryt poskytuje, sú v tomto prípade informácie. Presnejšie aktuálny poddruh bludných a konšpiračných teórií a diskurzov, ktorý v poslednej dekáde aj vďaka internetu naplno expandoval,“ komentujú svoje dielo Kassaboys.

Inštalácia simuluje núdzovú situáciu po výpadku elektrickej energie a evokuje prípravu na apokalypsu. Dátové centrum je nezávislé od dodávok energie zo siete. Servery s nahratými webovými stránkami je možné uviesť do chodu pomocou generátora. Keď si však návštevník sadne k počítaču, jediný zdroj informácií, ku ktorému sa dostane, sú webové stránky propagujúce konšpiračné teórie. Informačnú vojnu prežil jedine tento druh informácií.

Vytvorená situácia je ironickým komentárom k novému druhu „undergroundu“, založeného na informáciách z pochybných zdrojov. Priaznivci konšpiračných webov, ktorí sami seba vyhlasujú za alternatívu, podliehajú len inému druhu manipulácie. Bombardovanie informáciami v podobe nebezpečenstva chemtrails alebo kontrole sveta sprisahaním mocných vytvára v ľuďoch neistotu a pasivitu a je útekom od reálneho sveta. Dielo Kassaboys vyzýva k obozretnosti a aktívnemu postoju. Aj keď sa konšpiračné teórie stanú fyzicky nezničiteľnými, je možné ich zlikvidovať kritickým uvažovaním.

Umelecká skupina Kassaboys vznikla v roku 2006 v Košiciach. Jej zakladateľmi a členmi sú Radovan Čerevka (1980), Tomáš Makara (1982) a Peter Vrábeľ (1982). V roku 2011 sa skupina Kassaboys dostala do finále Ceny Oskára Čepana. V minulosti zrealizovali niekoľko výstav a diel, ktoré vzbudili pozornosť širokej verejnosti: výstava Múzeum (2008) parodovala protimaďarské výroky politika Jána Slotu, výstava Kunstuniformen (2011) sa pohrávala s myšlienkou uniformovaných umelcov, diela Mission 2013 a Happsoc XIII kritizovali škandály spojené s projektom Košice – Európske hlavné mesto kultúry.

 

máj, 2022

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X