Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Divadlo: TISÍCROČNÁ VČELA

Untitled-6

Pôvodný slovenský muzikál na motívy románu Petra Jaroša.

Na nitrianske javisko po čase prichádza ďalšie hudobno-dramatické dielo. Veľká scénická muzikálová freska, ktorá vznikla na základe románu Petra Jaroša. Jeho Tisícročná včela je jedným z najvýznamnejších románových diel 20. storočia v slovenskej literatúre, s výrazným vplyvom magického realizmu a nadrealizmu.

Tisícročná včela je divadelnou metaforou o Slovensku a Slovákoch. O našich životoch, snoch, snaženiach, trápeniach, túžbach. O schopnosti vzdorovať osudu, slobodne a naplno žiť, ľúbiť… Vydobyť si svojbytné miesto na svete.

Inscenácia upriami divákovu pozornosť na osudy troch generácií rodiny Pichandovcov. Diváci sa  stretnú s Martinom Pichandom – vášnivým včelárom, svojským dedinským filozofom, zberateľom starých máp, milovníkom geografie, žien a sladkého vína. S jeho dobroprajnou, trošku hašterivou manželkou Ruženou a s ich troma deťmi: rozvážnym murárom Samom (a jeho pokornou ženou Máriou), právnikom Valentom (s jeho manželkou Hermínou a frajerkou Hankou), s Kristínou, ktorá tragicky stráca manžela Adama Sroka. Nebude chýbať Kristínin osudový muž – kováč Julo Mitron s tajomnou ženou Matildou, rodičia Hermíny – zámožný podnikateľ Haderpán s nahlúplou manželkou Valikou – či nadrapujúci sa maďarón Pál Szokolík. Ale aj miestny chválenkár Fero Dropa, murársky predák Žufanko, večný pútnik svetom Gagoš, židovský krčmár Gersh s krásnou dcérou Martou a do nej zaľúbený Jozef Náder, z ktorého sa časom zrodí nespokojný burič a revolucionár. Kompozíciu príbehu doplní vážený a seriózny farár Domanec a miestny učiteľ – dobroprajný ovocinár, poet a filozof Orfanides. Náš príbeh – to je pestrá galéria väčších aj menších postáv, ich stretnutí, úsmevných aj dramatických, dýchajúcich životnou pravdivosťou, uveriteľnosťou, ale aj nepredvídateľnou osudovosťou či fantastikou…

Jednotlivé scény sa striedajú v prudkej dynamike javiskovej mozaiky. Zauzľujú sa partnerské, milenecké a rodinné vzťahy. Nebude chýbať napätie, humor, dramatické zvraty, prekvapivé situácie… Láska, vášeň, zrada. Zrkadlenie našej histórie. Dobrodružstvo aj vtip. Myšlienka túžby človeka po slobode.

premiéry: 15. a 16. novembra 2013 vo Veľkej sále DAB v Nitre

UPOZORNENIE: V inscenácii sa používa stroboskopické svetlo.

fotografie: Ctibor Bachratý

Predstavenie trvá: 3 h

Vstupné: 20,- eur

jún, 2022

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

21jún(jún 21)14:3030(jún 30)17:00Výstava prác študentov Univerzity tretieho veku14:30 (21) - 17:00 (30) Udalosť usporiadaná: UKF Nitra Kategória:Výstavy

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X