Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Divadlo: SKROTENIE ZLEJ ŽENY

Untitled-4

SVET JE JAVISKO A JAVISKO JE SVET

Pozývame vás navštíviť DIVADLO SVET najväčšieho dramatika všetkých čias Williama Shakespeara. Ocitnete sa pred zrkadlom jeho imaginácie. Svojskej predstavy o svete, o poriadku prírody a človeka, o vzťahu medzi bytím a zdaním, skutočnosťou a snom, realitou a ilúziou. Všestrannosť a univerzálnosť Shakespearových hier spočíva v poznaní širokého registra ľudskej skúsenosti, ktorý autor vo svojich hrách obsiahol. V jeho postavách sa zrkadlí toľko rôznych a často aj protikladných aspektov ľudskej povahy, až sa z mnohých stávajú archetypy, ktoré po stáročia oslovujú divákov a fungujú v každej dobe.

Shakespeare nevykladá svet. Nevnucuje divákom, čo si majú myslieť. Nie je básnikom ideí, ale básnikom konkrétnych a uveriteľných ľudských situácií.

 HRA… ILÚZIA… SEN… HRA V HRE

Bohatý padovský šľachtic Baptista Minola má dve dcéry: staršiu – večne zlostnú a neznášanlivú Katarínu a mladšiu – krásnu, dobre vychovanú a vždy poslušnú Biancu. O jej ruku sa uchádza množstvo nápadníkov. Otec má však jednu podmienku – mladšiu dcéru vydá až vtedy, keď sa nájde manžel aj pre tú staršiu. Mladý a urastený Lucentio, jeden z nápadníkov Biancy, súperí o ruku svojej vyvolenej s Hortensiom. Do hry o Biancu sa zapojí aj Lucentiov kamarát Tranio, ktorý sa za neho preoblečie. Len aby sa spoločne zbavili ďalšieho nápadníka Biancy – bohatého, ale starého kupca Gremia. Ich úsilie je márne, pokým sa nenájde kandidát na manžela neskrotnej Kataríny. Tento problém sa prekvapivo ľahko vyrieši príchodom drzého Petruchia z Verony, ktorý je natoľko lačný po peniazoch, že je pripravený okamžite sa oženiť s akoukoľvek ženou, len aby získal svoj finančný „úlovok“. Len jednu prekážku musí zdolať: dobyť dosiaľ neoblomnú pevnosť ženskej hrdosti a skrotiť si svoju Katarínu.

 JE DNEŠNÝ SVET EŠTE DIVADLOM? ALEBO UŽ LEN CIRKUSOM?!

Svet sa drobí… Je akýmsi polorozpadnutým cirkusom! A my v ňom hráme svoje smiešno-trápne, vopred rozdané úlohy. Drsných krotiteľov, klaunov a pierotov, obratných žonglérov či prefíkaných eskamotérov…

Jedna z najznámejších a najobľúbenejších Shakespearových komédií hovorí o premenlivosti a zložitosti vzťahov medzi mužom a ženou, o súboji pohlaví. O vzájomnej manipulácii medzi ľuďmi. V hre sa miešajú prvky renesančnej romantickej komédie s intenzívnou energiou commedie dell´arte. Ale aj divadlo výsmechu a krutosti, ohňostroj slovných hračiek či napätie fyzickej akcie. Z dnešnej perspektívy je hra rovnako politická, ako aj žánrovo a tematicky provokujúca, rodovo nekorektná, sexistická. Vtipná, ironicky krutá, drsne súčasná.

premiéra: 19. septembra 2014 vo Veľkej sále DAB v Nitre

Predstavenie trvá: 2h 30´

máj, 2022

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X