Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Divadlo: CYRANO Z BERGERACU

Untitled-7

najznámejšia heroická komédia

Jedna z najslávnejších hier všetkých čias – veršovaná dráma v piatich dejstvách, takmer celá napísaná v dvanásťslabičných alexandrínoch – vstupuje v nádhernom dobovom šate na nitrianske javisko. Jej autorom je Edmond Rostand, ktorý ju napísal súc inšpirovaný príbehom a tvorbou iného francúzskeho autora – šľachtica Savinien Cyrano de Bergerac, vlastným menom Hector Savinien de Cyrano. Hra bola po prvý raz uvedená na javisku Divadla Porte-Saint-Martin v Paríži a dodnes žne zaslúžený úspech u publika po celom svete.

Rostand nazval hru „heroickou komédiou“, no kritika v nej objavila výrazné prvky romantizmu a neoromantizmu. Písal ju v rokoch 1896–97 a počas tvorby interaktívne spolupracoval so slávnym francúzskym hercom Coquelinom starším, čím sa stalo, že hlavná postava bola ušitá jemu na mieru. Dej hry stojí a padá na troch postavách. Na Cyranovi z Bergeracu a na dvojici zaľúbencov: Roxane a Kristiánovi. Cyrano píše na objednávku zaľúbené listy Roxane, a to v mene rytiera Kristiána, neznalého umenia poetického. A pritom sa sám zamiluje do Roxany.

Hra sa začína povestným súbojom Cyrana s protivníkom vikomtom de Valvert v Hôtel de Bourgogne počas divadelného predstavenia. Dej pokračuje stretnutím Cyrana s Kristiánom. Ten netuší, keď si uňho objednáva listy Roxane, čo tým spôsobí. Cyrano dlhé roky píše a aj recituje potme pod Roxaniným balkónom vlastné veršované vyznania lásky. Rytieri nikdy neprezradili Roxane ich autorstvo, ani po skone Kristiána v bitke pri Arrase. Roxana miluje Kristiána aj po jeho smrti, na čom má zásluhu aj ideálna predstava o ňom pochádzajúca z listov. Svoje autorstvo a svoju lásku priznáva Cyrano pred Roxanou, ktorá sa oňho stará v kláštore, až tesne pred svojou smrťou.

Postava Cyrana je zosobnením rytierskosti. Hudobne a literárne nadaný muž, odvážny a schopný šermiar, má len jednu chybu: dlhý nos. Tento telesný znak dotvára jeho povahu a robí z normálneho šľachtica tej doby výraznú osobnosť – aj keď tragikomickú. Stáva sa hlavným pilierom hry. Rostandovi sa podarilo v postave Cyrana vytvoriť večný model muža – hrdinu. Nádherného človeka s chybičkou krásy, čím sa stal žijúcím i reálnym vzorom pre široké davy divákov. V minulosti aj dnes.

Rostand svojou heroickou komédiou vlieval do myslí divákov hrdosť na francúzsky esprit, odvahu, galantnosť a ochotu umrieť za Francúzsko s eleganciou gaskonského rytiera.

Do dnešnej chaotickej doby civilizačného zmätku chce vstúpiť naša inscenácia so snahou vliať do myslí a sŕdc divákov hrdosť na skutočnú mužnosť, vykonané činy, odvahu a galantnosť. Ako hold víťazstvu ducha, noblesy a krásy.

premiéra: 27. februára 2015 vo veľkej sále DAB v Nitre

Predstavenie trvá: 3h 20´

máj, 2022

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

24máj18:0020:00Galéria hudby: Cyklus komorných koncertov - Ensemble Ricercata od Helgy Varga Bach (soprán) a Ivana Šillera (klavír)18:00 - 20:00 Kategória:Koncerty

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X