Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Strom park nitra smrt.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: KR PZ Nitra
2. októbra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Ku stromu, ktorého spadnutý konár v Nitre zabíjal, sa nikto nehlási

Pozemok patrí Slovenskému vodohospodárskemu podniku, ten však tvrdí, že za bezpečnosť na cyklotrase zodpovedá jej prevádzkovateľ, ktorým je mesto Nitra.

K stromu, ktorého odlomený konár v pondelok v Nitre usmrtil 14-ročného chlapca, sa nikto nehlási. Strom rastie pri rieke Nitra na pozemku v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku. Ten však tvrdí, že k tragédii došlo na cyklotrase, podľa uzatvorenej zmluvy za bezpečnosť na nej zodpovedá mesto.

Mesto Nitra podľa Henricha Vargu z Mestského úradu v Nitre ešte 4. marca upozornilo Slovenský vodohospodársky podnik na zlý stav stromu. Vodohospodári podľa neho o dva dni neskôr odpovedali, že strom nie je na ich pozemku.

Bezpečnosť na cyklotrase

Radnica vyrúbala na jar dva rizikové topole v susedstve, ktoré rástli na pozemku cirkvi, s ktorou má mesto v tomto smere dobrú spoluprácu. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) priznáva, že vodný tok Nitra ohraničený ochrannými múrikmi je v ich správe a údržbe, netýka sa to však cyklotrasy. Práve po nej kráčalo v pondelok osem žiakov základnej školy.

V zmysle uzatvorenej nájomnej zmluvy medzi SVP a Nitrou bolo dohodnuté, že mesto Nitra bude zriaďovať, spravovať a prevádzkovať cyklistický chodník pozdĺž rieky Nitra v území mesta. V tejto zmluve sú upravené povinnosti prevádzkovateľa cyklotrasy, pričom za bezpečnosť na cyklotrase zodpovedá jej prevádzkovateľ voči tretím osobám, ktoré používajú cyklistickú cestu,“ informoval agentúru SITA Tomáš Januš z referátu komunikácie SVP.

Obhliadka stromov

Na jar tohto roku sa podľa Januša na mieste uskutočnila obhliadka stromov aj za účasti zamestnanca Útvaru hlavného architekta mesta Nitra, ktorý označil dva stromy na výrub. „Stav predmetného stromu určil zamestnanec mesta Nitra za vyhovujúci,“ dodal Januš.

Mesto Nitra robí v prípade drevín podľa Henricha Vargu všetko pre bezpečnosť občanov. V súčasnosti ešte prehodnocuje ďalšie možnosti zlepšenia, napríklad aj spoluprácou s médiami pri informovaní o rizikách, ktoré vznikajú pri silnom vetre. V pondelok Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pre mesto Nitra výstrahu pred silným vetrom.

Pondelkovým usmrtením žiaka základnej školy po páde konára stromu sa naďalej zaoberá polícia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X