Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
foto-collavino-5433
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
23. mája 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skLucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. Collavino

Krutosť, ale aj štipka ľudskosti. Taká je hra Veľký zošit, ktorú v premiére uviedlo Divadlo Andreja Bagara

Divadlo Andreja Bagara uviedlo premiéru hru, ktorá má v sebe krutosť, ale aj semienko ľudskosť.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre uviedlo inscenáciu Veľký zošiť v slovenskej premiére v piatok 22. mája. Ide o príbeh, ktorý sa odohráva počas vojny. Zobrazuje krutosť obdobia, ale zároveň aj štipku ľudskosti, ktorá sa z človeka nevytratí ani napriek tvrdej dobe.

Dramatizáciu debutového románu Agoty Kristof pripravil Daniel Majling, o réžiu sa postaral Ján Luterán. Nemožno opomenúť ani scénu, ktorú vytvoril Michal Lošonský. Tá je vo svojej podstate jednoduchá, avšak plná symbolov.

Na prvý pohľad pripomína detskú preliezku, v kontexte s dejom hry však môže stvárňovať aj konštrukciu domu, ktorý bol zbombardovaný. V rámci pódia zohrávajú dôležitú úlohu otváracie poklopy. Tie symbolizujú hroby. V hre majú svoje významné opodstatenie, pretože postavy postupne zomierajú. Na konci zostanú len hlavní hrdinovia.

Hlavnými postavami sú dvojičky (Martin Šalacha a Marián Viskup). Pretože je vojna, ich matka (Alena Pajtinková) chce, aby sa ukryli na vidieku, kde je väčšia šanca na prežentie. Dvojičky preto odvádza ku svojej mame (Žofia Martišová), ktorá žije v chalupe v pohraničnej dedine. Tá však vôbec nie je milou a starostlivou starou mamou, ba práve naopak.

Dvojičky musia zápasiť s jej neoblomnosťou a prispôsobovať sa krutým podmienkam. Na to, aby situáciu, v ktorej sa ocitli, lepšie zvládali, vytvárajú si vlastné etické kódexy a vymýšľajú si rôzne cvičenia. Napríklad sa cvičia v hlade, nehybnosti alebo si nadávajú, aby si zvykli na krutosť a citovo otupeli.

Hra však nezobrazuje iba krutosť a zvieraciu podstatu človeka, ale aj ľudskosť, ktorá dokáže prežiť akúkoľvek tvrdú dobu. Dvojičky pomáhajú dievčaťu s prezývkou Zajačí pysk. Stvárnila ju opäť Alena Pajtinková, ktorá sa v hre predstavila aj ako slúžka farára.

Farára si zahral Juraj Ďuriš, ktorý taktiež nezostal iba pri jednej postave. V jeho podaní diváci mohli vidieť aj dôstojník a neobišla ho ani úloha poštára. Herecké obsadenie dopĺňa Martin Nahálka. Ten stvárnil otca dvojičiek, obuvníka, vyšetrovateľa i pucáka.

Kostýmy hercov, ktoré vytvorila Elena Kleinová, nie sú dobovo špecifické, ide skôr o civilné oblečenie, ktoré nie je možné zasadiť do konkrétneho obdobia. Špecifickú atmosféru inscenácie vytvárajú aj zvukové efekty, ktoré sú realizované priamo počas deja hry.

Na konci inscenácie zostanú iba dvojičky, pretože všetci ostatní postupne zomrú. Napriek tomu, že dvojičky prežívali celý dej spoločne, k záveru ich čaká najťažšia úloha – rozdeliť sa a ísť vlastnou cestou.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X