Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kreativita kreativne centrum pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
11. septembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Kreatívne centrum pod Zoborom nadobúda reálnejšie obrysy

Kreatívne centrum, ktoré má vzniknúť v areáli Martinského vrchu pod Zoborom v Nitre, nadobúda reálnejšie obrysy. Mestskí poslanci rozhodli, že mesto založí príspevkovú organizáciu Kreatívne centrum Nitra, ktorá bude centrum zastrešovať.

Známe sú už aj prvé termíny. Architektonická štúdia by sa mala vypracovať ešte na jeseň 2017 a následne na jar 2018 sa má spracovať projektová dokumentácia. V súčasnosti sa spracováva štúdia uskutočniteľnosti. O financie na projekt sa bude mesto uchádzať v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.

Pre účely Kreatívneho centra budú slúžiť tri budovy v areáli Martinského vrchu a nevyužívaný objekt bývalého Kina Palace v centre Nitry. V areáli Martinského vrchu, ktorý slúžil roky ako kasárne, sa má zrekonštruovať bývalá ubytovňa, bývalá dielňa a sklad. „Nedá sa očakávať od Kreatívneho centra, že by sme prebudovali priestory, ponúkli ich niekomu na prenájom na to, aby tam robil kultúrnu činnosť. Skôr ide o start-upy, tvorivé dielne, prípadne niečo také, čo by generovalo prostriedky, ktoré by sa potom mohli použiť v kultúre,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Celková investícia do rekonštrukcie budov v areáli Martinského vrchu z projektu je možná v maximálnej výške 9,5 milióna eur. Spolufinancovanie mesta má byť okolo pol milióna eur.

Budova bývalej ubytovne by mala slúžiť ako co-workingový otvorený priestor, konferenčná sála, workshopová miestnosť, kaviareň s detským kútikom s prepojením na vonkajšie priestory, oddychová zóna s knižnicou a čitárňou, dizajnshop, administratívne priestory. Bývalá dielňa je určená pre nahrávacie štúdio, skúšobňu pre hudobníkov, administratívu a štúdio pre malé divadelné formy. Bývalý sklad vytvorí priestor pre dielne pre prácu s kovom, drevom, kožou a na výrobu modelov, 3D laboratórium, tréningové či workshopové miestnosti, kancelárie.

V blízkosti plánovaného Kreatívneho centra sa nachádza budova, ktorú chce mesto zrekonštruovať a otvoriť tam od budúceho školského roka Materskú školu Dobšinského. Na škôlku chce mesto získať peniaze tiež z eurofondov, projekt už podalo. „Definitívne rozhodnutie nám ešte neprišlo, ale hodnotenie je kladné. Príspevok by tvoril 900-tisíc eur, celá realizácia by bola okolo 2,7 milióna eur,“ informoval prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak. Vzhľadom na blízkosť Kreatívneho centra by mala byť škôlka orientovaná na rozvíjanie kreativity a umeleckých zručností detí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X