Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Kreativita kreativne centrum pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com
16. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Kreatívne centrum v Nitre asi nebude, dôvodom je vysoké spolufinancovanie

Primátor Nitry Jozef Dvonč vidí podľa svojich slov budúcnosť Kreatívneho centra Nitra „skôr nereálne“. O tomto projekte z eurofondov sa v meste hovorí už od roku 2015. Problémom je podľa primátora výška spolufinancovania zo strany samosprávy, keďže DPH už nemôže byť započítaná k oprávneným výdavkom. Náklady mesta tým stúpajú z piatich percent na 25.

„Pokiaľ nebude modifikovaná výzva, tak bude veľký problém zabezpečiť spolufinancovanie 25 percent pri 20-tich miliónoch eur nákladov projektu. Ešte väčší problém vidím potom v udržateľnosti projektu – aby príspevková organizácia so 120 ľuďmi fungovala desať rokov,“ poukázal Dvonč.

Výzva nebola doteraz vyhlásená. Ako informovala projektová manažérka nitrianskej radnice Katarína Koncošová, vypísať ju má ministerstvo pôdohospodárstva po dohode s ministerstvom kultúry pravdepodobne v máji. Primátor predpokladá, že mestské zastupiteľstvo sa bude musieť v dohľadnom čase zaoberať tým, či bude Nitra pokračovať v projekte v pôvodnej alebo zmenenej podobe, prípadne či od neho úplne ustúpi. „Skúsenosti iných miest sú také, že idú prestavovať svoje priestory z týchto peňazí, ale nerieši to mesto, ale nejaká organizácia,“ podotkol Dvonč.

Kreatívne centrum

Kreatívne centrum má vzniknúť v priestoroch bývalých kasární pod Zoborom. Orientované by bolo najmä na vizuálne umenie, hudbu a scénické umenie, dizajn, reklamu a marketing. Neďaleko má vzniknúť aj nová, kreatívne orientovaná Materská škola Dobšinského, na ktorú už mesto nenávratný finančný príspevok z eurofondov získalo. Niektoré aktivity majú byť v bývalom Kine Palace v centre mesta, ktoré chce radnica na tento účel z eurofondov zrekonštruovať.

Mesto má v súčasnosti pre Kreatívne centrum Nitra spracovanú architektonickú štúdiu a projektovú dokumentáciu pre kino Palace. Od januára 2018 vznikla príspevková organizácia mesta Kreatívne centrum Nitra.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X