Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro
ilustračné
12. apríla 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Krajským poslancom sa nepáči odpúšťanie dlhov

Nitra 11. apríla – Nitriansky samosprávny kraj (NSK) sa vzdá vymáhania pohľadávok v hodnote viac ako 37.000 eur. Tvoria ich dlhy fyzických osôb i súkromných firiem. Medzi dlžníkmi sú ľudia, ktorí sa ocitli v zlej sociálnej situácii a nemali na platenie nájomného, klienti domovov dôchodcov, ktorí zomreli a zostali po nich dlhy za užívanie sociálnych služieb, či firmy, ktoré sú už niekoľko rokov v konkurze alebo v likvidácii. Podľa slov vedúcej ekonomického odboru na Úrade NSK Evy Šimoňákovej ich ďalšie vymáhanie nemá zmysel a kraj by to zbytočne stálo ďalšie finančné prostriedky.

Krajskí poslanci už viackrát odsúhlasili upustenie od vymáhania pohľadávok, pretože boli reálne nedobytné. Napriek tomu sa viacerým z nich takýto postup nepozdáva. Podľa poslanca Petra Oremusa by sa mal Úrad NSK a štatutári jednotlivých krajských organizácií viacej usilovať o to, aby v budúcnosti k vzniku takýchto pohľadávok nedochádzalo. „Nemôže predsa niekto dva alebo tri roky neplatiť svoje záväzky a nikto to nerieši,“ skonštatoval. Jeho kolega Ľubomír Bošanský je presvedčený, že by mali byť aktívnejší práve riaditelia jednotlivých krajských organizácií, v ktorých pohľadávky voči tretím osobám vznikli. „Mali by sme mať informáciu, či títo štatutári podnikli všetky kroky na to, aby dlhy nevznikli, prípadne, aby boli vymožené,“ skonštatoval.

Podľa Šimoňákovej sa ekonomický odbor Úradu NSK snaží napomínaním a metodickými radami pomáhať pracovníkom krajských inštitúcií pri narábaní s pohľadávkami. „My sa ich snažíme usmerňovať, ale zodpovednosť majú štatutári. Je pravda, že nie vždy boli využité všetky možnosti. Z tých pohľadávok, pri ktorých kraj upustil od vymáhania, sa peniaze už reálne získať nedali. Otázne je ako zabrániť tomu, aby už v budúcnosti takéto nedobytné pohľadávky nevznikali,“ hovorí Šimoňáková. Podľa podpredsedu NSK Juraja Horvátha sú za vznikom dlhov, hlavne v zariadeniach sociálnych služieb, často dlhé a komplikované životné príbehy. „Musím sa však minimálne usilovať zistiť, či za vznik takýchto podlžností nenesie zodpovednosť štatutár organizácie a následne z toho vyvodiť dôsledky,“ dodal.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X