Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NSK
ilustračné: SITA
9. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Krajskí poslanci sa ani po dvoch hodinách nedohodli na rokovacom poriadku

Nitrianski krajskí poslanci sa ani po dvoch hodinách búrlivej diskusie nedohodli na novom znení rokovacieho poriadku. Padlo množstvo názorov, návrhov, niektorí poslanci sa nevyhli ani invektívam. Nakoniec žiadny z predložených návrhov neschválili a naďalej bude platiť doterajší rokovací poriadok.

Dôvodom sporov boli dva navrhované body. Nezávislí poslanci chcú mať možnosť založiť si klub, súčasný rokovací poriadok im to neumožňuje. Druhou otázkou bolo, či má byť predseda kraja členom Rady Nitrianskeho samosprávneho kraja s hlasovacím právom.

Klub nezávislých poslancov

Ostrú rétoriku zvolil poslanec Peter Oremus (nezávislý), ktorý sa pokúšal o zmenu rokovacieho poriadku s cieľom vytvoriť klub nezávislých poslancov už na predchádzajúcich zastupiteľstvách. Hovoril o navracaní sa k „manierom totalitného štátu“, kádrovaní poslancov a likvidácii opozície a deklaroval, že zverejní mená tých, čo zahlasujú proti. Poukázal na to, že šesť z ôsmich krajov má rokovací poriadok, ktorý umožňuje aj nezávislým poslancom združiť sa v klube. Proti tejto možnosti sú poslanci za Smer-SD, SNS, Most-Híd a tiež klub SMK-MKP.

Podpredsedovi kraja Mariánovi Kérymu (Smer-SD, SNS, Most-Híd) Oremus adresoval slová, že keď nevidí rozdiel v tom, ak niekto v straníckom tričku môže mať poslanecký klub a nezávislý poslanec nemôže, tak „potom tvoja intelektuálna výbava nezodpovedá tomu, aby si zastával nejakú vyššiu funkciu“. Predseda kraja Milan Belica to označil za urážku a vyzval Oremusa, aby sa Kérymu ospravedlnil, následne ho k tomu vyzvala aj podpredsedníčka kraja Eva Antošová (Smer-SD, SNS, Most-Híd). Oremus reagoval, že sa nemá za čo ospravedlniť.

Aspoň možnosť

Koaliční poslanci argumentovali tým, že ak boli niektorí poslanci zvolení ako nezávislí, majú sa držať svojej nezávislosti aj v rámci zastupiteľstva a nezdružovať sa. „Nezávislí ste len vtedy, keď vám to vyhovuje,“ povedal poslanec Daniel Hecht (Smer-SD, SNS, Most-Híd). Nezávislý poslanec Ján Krtík povedal, že zákon o orgánoch samosprávnych krajov umožňuje kandidovať nezávislým, tak očakáva, že aj pravidlá práce v zastupiteľstve budú pre všetkých rovnaké. „A nie, že poslanci zvolení za strany, resp. koalície, budú stanovovať iné pravidlá pre svojich kolegov,“ uviedol.

Poslanec Ladislav Marenčák (nezávislý) poukázal na to, že z volieb v Nitrianskom kraji vzišlo až 15 nezávislých poslancov, pričom piati z nich sa už medzitým pridali do klubov politických strán. Nie všetci nezávislí majú záujem o vlastný klub, ale neumožniť im jeho vznik je podľa neho „minimálne neférové“.

Potreba zmien

Predseda kraja Milan Belica sa k možnosti vytvorenia klubu nezávislých poslancov vyjadril opatrne. „Keď si ho zvolia, viem s tým žiť, keď si ho nezvolia, tiež s tým viem žiť. Nemám na to iný názor,“ skonštatoval. V Rade Nitrianskeho samosprávneho kraja je v súčasnosti riadnym členom s hlasovacím právom. „Mne je v podstate jedno, či tam budem alebo nebudem mať nejaké hlasovacie právo,“ povedal Belica. Súčasný rokovací poriadok by si podľa jeho názoru vo viacerých ohľadoch vyžadoval zmeny. Na zmenu rokovacieho poriadku treba trojpätinovú väčšinu hlasov. „Myslím, že s odstupom času sa môže hlasovať o tom istom znova, ale je tam určitá zákonná lehota. To musia právnici povedať,“ uzavrel Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X