Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NSK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
5. septembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Krajskí poslanci odvolali riaditeľku regionálneho osvetového strediska, údajne vulgárne nadávala zamestnancom

Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja odvolali riaditeľku Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch Martu Šimo-Svrčekovú. Dôvodom sú „nedostatky pri výkone riaditeľskej funkcie“ a opakované zistenia z kontroly.

Návrh predložil na utorkovom zastupiteľstve primátor Nových Zámkov Otokar Klein, ktorý je zároveň krajským poslancom. Ako povedal, na riaditeľku sa dlhodobo sťažujú zamestnanci pre jej správanie. Viacerým poslancom sa dostali do rúk aj videonahrávky, ktoré zhotovili zamestnanci. Je na nich počuť, ako im riaditeľka vulgárne nadáva a osočuje ich. Jeden zo zamestnancov strediska Zoltán Mátyus vystúpil aj na krajskom zastupiteľstve.

Sťažnosti zamestnancov

Podľa jeho slov je používanie vulgarizmov zo strany riaditeľka na dennom poriadku. Ako povedal, presný čas dochádzky musia dodržiavať všetci zamestnanci okrem syna riaditeľky, ktorý je tiež zamestnancom strediska. „Jej správanie voči zamestnancom je neúnosné. Nadáva nám a terorizuje nás,“ povedal a snažil sa poslancom pustiť aj video dokumentujúce správanie riaditeľky. Predseda Nitrianskeho kraja Milan Belica mu v tom však zabránil. „Toto nie je divadlo. Ja tu nedovolím robiť šou,“ povedal župan a odporučil mu využiť právne prostriedky.

Reakcia riaditeľky

Pred poslancov predstúpila aj Marta Šimo-Svrčeková, ktorá sa sústredila najmä na vyzdvihnutie svojej práce pre regionálne osvetové stredisko. Na riaditeľskej stoličke sedí od roku 2007. „Všetko sme spravili brilantne. To nie je môj názor, to Boh, čo je nado mnou, to vidí,“ povedala. Keď sa jej poslanci pýtali na videonahrávky, na ktorých vulgárne nadáva zamestnancom, reagovala, že nič také nevidela. „O tom ja neviem. Vy tu teraz hovoríte o nejakých vulgarizmoch. Je skutočne pravdou, že moja upratovačka behala za kontrolórmi s nejakou „kačicou“ a vynadala som jej, že to tu nemá miesto, lebo to ohrozuje mňa,“ znela jej reakcia.

Tvrdenie proti tvrdeniu

Krajskí kontrolóri zistili viaceré porušenia všeobecne záväzných právnych predpisov. Správaním riaditeľky voči zamestnancom sa však kraj nezaoberal napriek tomu, že informácie mal už dávno. „Táto kauza sa ťahá už veľmi dlho. Ja som už pred časom navrhol, že pokiaľ sú dôkazy, treba ich dať vyhodnotiť inštitúciám alebo orgánom, ktoré sú na to určené. Tu je tvrdenie proti tvrdeniu a poslanci nie sú vyšetrovatelia,“ povedal Belica.

Napriek tomu, že poslanci schválili návrh na odvolanie riaditeľky, nie je isté, že o svoju funkciu príde. Belica sa totiž vyjadril, že ešte nevie, či uznesenie podpíše. „To mi povedia právnici. Mám desať dní na to, aby som rozhodol. K tomu, aby som mohol robiť personálne zmeny, sa musím oprieť o zákon,“ skonštatoval. Zamestnanci osvetového strediska sa majú podľa neho obrátiť na inšpektorát práce alebo políciu. Závery šetrenia týchto orgánov bude pokladať za relevantné dôkazy, videonahrávku zhotovenú tajne za také nepokladá.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X