Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
List, obálka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
11. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skBiskupstvo Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krajské riaditeľstvo PZ SR zaslalo Nitrianskemu biskupstvu list, pozrite, na čo v ňom upozorňuje

Nitrianske biskupstvo zverejnilo na svojej webovej stránke list od krajského riaditeľa Policajného zboru v Nitre, ten v ňom upozorňuje na dôležitosť nosenia reflexných prvkov chodcami.

Ako uviedlo biskupstvo, KR PZ v Nitre oslovuje listom širokú verejnosť, vrátane veriacich s apelom na nosenie reflexných prvkov, ktoré by mali mať chodci.

V liste, ktorý biskupstvo zverejnilo v plnom znení, sa píše, že takmer každý rok v jesennom období stúpa na cestách SR počet dopravných nehôd chodcov a cyklistov.

„Ani tento rok, bohužiaľ, nie je výnimkou. Dopravné nehody chodcov a cyklistov sú na dennom poriadku a je za nimi veľa bolesti, utrpenia a starostí, ktoré zasiahnu nielen samotného zraneného, ale aj jeho rodinu a okolie,“ píše sa v liste.

Krajský riaditeľ PZ v Nitre nezabudol pripomenúť, že pred rokom prostredníctvom božích služobníkov oslovil v súvislosti s nutnosťou venovať zvýšenú pozornosť cestnej premávky, ktorej účastníkmi sú práve chodci a cyklisti.

„Aj počas uplynulých dušičkových sviatkov sme znovu rôznymi formami apelovali  na obyvateľov nášho kraja. Mohli ste nás stretnúť v kostoloch, na cintorínoch, na parkoviskách a veľkom množstve podujatí, kde je zvýšený pohyb ľudí. Snažíme sa vám pritom vysvetliť situáciu v cestnej premávke vo vzťahu vodič a chodec a naopak. Každý z nás sa v určitých situáciách stáva chodcom a je potrebné mať na pamäti, že nestačí len vidieť, ale aj byť videný,“ pokračuje list.

Ako sa ďalej uvádza v liste, po neosvetlených miestach sa vo večerných a skorých ranných hodinách, kedy je znížená viditeľnosť, často pohybujú osoby v tmavom oblečení bez reflexných prvkov, ktoré sa tak stávajú zle viditeľnými.

„Pri policajných kontrolách na otázku policajta často takmer všetci  reagujú, že reflexnú pásku majú, ale vo vrecku alebo v kabelke. Tam nepomôže. Niektorí sa dokonca priznajú, že reflexný prvok nosiť nechcú, lebo im to kazí imidž, alebo sa hanbia,“ uvádza riaditeľ KR PZ v Nitre.

V liste pokračuje: „Verte nám, nie je hanbou zdôrazňovať svoju prítomnosť v cestnej premávke reflexnými prvkami. Práve naopak, mali by ste ich nosiť s hrdosťou a dobrým pocitom, že ste možno sami sebe zachránili život a niekoho ďalšieho ušetrili od doživotnej traumy.“

Podľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre sa disciplína dá dosiahnuť aj represívne, ako však uviedli, ich cieľom nie je vyberať od chodcov a cyklistov pokuty.

„Prioritou je naučiť vás chrániť si vlastný  život a zdravie. Preto je veľmi dôležité, aby boli chodci na ceste viditeľní, a tými sa stávajú práve vďaka reflexným prvkom, ktoré odrážajú svetlo. Ak skombinujete nápadnú farbu odevu s reflexnými prvkami, prestanete byť neviditeľní a zvýšite tak svoju bezpečnosť,“ informuje list.

Na záver listu dáva riaditeľ KR PZ v Nitre Miroslav Michalčík niekoľko rád, ktoré by mal každý povedať svojim blízkym. Sú to nasledovné:

  • Povedzte im, že reflexný prvok schovaný v šuplíku alebo v taške je zbytočný.
  • Povedzte im, aby sa na cestách správali zodpovedne a predvídavo.
  • Povedzte im, že alkohol za volantom je neprípustný.
  • Povedzte im, že takmer každú tretiu nehodu spôsobenú chodcom v jesennom období zavinil chodec pod vplyvom alkoholu.
  • Povedzte im, že chcete, aby sa vrátili v poriadku domov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X