Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NSK: TB ku kauze RegioJet
SITA Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica poèas TB ku kauze RegioJet. Nitra, 5. január 2015. Foto: SITA/Martin Havran
3. apríla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Kraj zriadi nadáciu na pomoc ľuďom v núdzi

Zriadením nadácie chce župa poskytnúť pomocnú ruku ľuďom v núdzi nad rámec bežných sociálnych služieb, ktoré zabezpečuje zo zákona

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) zriadi nadáciu, ktorá bude finančne podporovať ľudí v núdzi. Schválili to krajskí poslanci. Nadácia Pomoc bude poskytovať dary alebo finančné príspevky starým, chorým a bezmocným občanom v núdzi a tiež deťom, ktoré potrebujú zdravotnú rehabilitáciu. Peniaze od nadácie budú môcť získať aj organizácie a zariadenia, ktoré zabezpečujú starostlivosť o ľudí v núdzi. V odôvodnených prípadoch môže podporiť aj obyvateľov postihnutých živelnou pohromou. Poslanci schválili výšku nadačného imania vo výške 6 638 eur. Odhadované príjmy nadácie z poukázaného podielu dane z príjmov sú 4 500 eur ročne. Ďalšie peniaze by nadácia mala získavať na základe darovacích zmlúv.

Na Nitriansky samosprávny kraj sa obracajú rodičia zdravotne postihnutých detí a organizácie poskytujúce služby občanom v ťažkých životných situáciách so žiadosťami o pomoc. „Nadácie iných samosprávnych krajov niekoľkokrát ročne postupujú NSK žiadosti občanov s trvalým pobytom v NSK,“ uviedol krajský poslanec Juraj Šimunek, ktorý predložil návrh na zriadenie nadácie. Podľa predsedu kraja Milana Belicu by do nadácie mali smerovať aj peniaze od sponzorov, ktorí chcú pomôcť. Zriadením nadácie chce župa poskytnúť pomocnú ruku ľuďom v núdzi nad rámec bežných sociálnych služieb, ktoré zabezpečuje zo zákona. „Treba povedať, že našu úlohu si plníme bez väčších problémov, nie sú nejaké dlhé poradovníky čakateľov na sociálne služby. Mnohí ľudia ale nemajú záujem ísť do zariadení sociálnych služieb, mnohí sú opustení, nemajú možno dostatok informácií, ako by mohlo byť o nich zo strany spoločnosti postarané,“ podotkol Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X