Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zupny dom galeria wiki.jpg
Foto: ilustračné, commons.wikimedia.org Autor: Ladislav Luppa – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0,
4. augusta 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Kraj vybral firmu, ktorá má zrekonštruovať Župný dom

Nitriansky samosprávny kraj vybral firmu, ktorá má zrekonštruovať Župný dom v Nitre. Zmluva so spoločnosťou SimKor, s. r. o., z Banskej Štiavnice zatiaľ nie je podpísaná.

„Momentálne plynú zákonné lehoty v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Po ich uplynutí sa môže podpísať zmluva o dielo s víťazným uchádzačom,“ informovala hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová. Po oprave sa má stať historická budova v centre Nitry sídlom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Podľa pôvodných plánov mal byť Župný dom zrekonštruovaný do septembra 2016, zdržanie spôsobilo verejné obstarávanie.

Pamiatka

Dodávateľa stavby kraj vybral až v druhom tendri, prvý zrušil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Prekopová zdôraznila, že župa musí byť pri verejnom obstarávaní veľmi obozretná z dôvodu, že ide o pamiatku zapísanú v Ústrednom zozname pamiatkového fondu a pri rekonštrukcii musí rešpektovať Zákon o ochrane pamiatkového fondu a tiež záväzné stanoviská Krajského pamiatkového úradu v Nitre. „Nitriansky samosprávny kraj v zmysle zákona o verejnom obstarávaní využil možnosť a zaslal dokumentáciu z verejného obstarávania na kontrolu ÚVO pred podpisom zmluvy. ÚVO po kontrole nariadil verejné obstarávanie zrušiť,“ uviedla Prekopová.

Štyri firmy

Poradie uchádzačov druhého verejného obstarávania bolo zverejnené vo vestníku verejného obstarávania už v decembri 2017. Prihlásili sa štyri firmy, víťazným uchádzačom sa stala firma SimKor, s. r. o., z Banskej Štiavnice s ponukou 1 355 400 eur a lehotou realizácie 110 dní. „Kraj otváral ponuky s označením Kritériá v decembri 2017, potom požiadal uchádzača s najvýhodnejšou ponukou o vysvetlenie ponuky a komisia ponuky vyhodnocovala. Tento proces nie je v zákone o verejnom obstarávaní obmedzený lehotami. Následne bola zaslaná uchádzačom informácia o výsledku,“ zdôvodnila župa dĺžku trvania tohto procesu.

Bloky D a C

Posledná rekonštrukcia Župného domu, ukončená na jeseň 2011, stála päť miliónov eur, z toho väčšinu investoval Nitriansky samosprávny kraj a ministerstvo financií. Opraviť ešte treba bloky D a C. Po rekonštrukcii by mali krajskí úradníci po prvý raz sedieť pod jednou strechou. V súčasnosti sídlia na troch miestach v Nitre – 119 zamestnancov je v prenajatom objekte na Rázusovej ulici, 86 na Kupeckej ulici a 19 je v Župnom dome, kde sídli aj predseda kraja a Nitrianska galéria. Zároveň je tu zasadacia sála pre zastupiteľstvá a koncertná sála so špičkovou akustikou.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X