Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pesia zona fotonitra.szm_.com_.jpg
ilustračné: fotonitra.szm.com
16. septembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Kraj vlastnú organizáciu cestovného ruchu nezriadi, podľa poslancov na to nie je vhodný čas

Krajskú organizáciu cestovného ruchu (KOCR) Nitriansky samosprávny kraj nezriadi. Poslanci návrh na jej založenie neschválili.

Z poslaneckých lavíc zaznelo, že na to nie je vhodný čas, pretože v kraji je v súčasnosti len málo oblastných organizácií cestovného ruchu, ktoré by KOCR mala koordinovať. „Ako jeden zo zakladajúcich členov Oblastnej organizácie cestovného ruchu Podunajsko nebudem hlasovať za tento návrh, pretože v tomto momente v našom kraji nie je potreba zakladať KOCR,“ povedal poslanec Iván Farkas (SMK).

Rovnaký názor má aj riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Dušan Guťan. „KOCR má svoj zmysel, keď je vytvorená sieť oblastných organizácií po celom kraji. My túto štruktúru momentálne vytvorenú nemáme. Preto to hodnotíme tak, že je to nehospodárne,“ povedal.

Krajské organizácie cestovného ruchu majú aj iné samosprávne kraje, napríklad Bratislavský, Košický či Trenčiansky. V Nitrianskom kraji momentálne funguje jedna mestská oblastná organizácia – Nitrianska organizácia cestovného ruchu, ktorú založili v roku 2012. „V roku 2016 vznikla Oblastná organizácia cestovného ruchu Podunajsko, ktorá má momentálne organizačné problémy. V apríli 2017 v okrese Levice vznikla nová Oblastná organizácia cestovného ruch Tekov, ktorá v súčasnej dobe rieši organizačné i personálne obsadenie a čaká na registráciu,“ informovala hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová.

Pred krajskými poslancami vystúpila výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská, ktorá uviedla, že v Trenčianskom kraji bola situácia obdobná. V čase zakladania krajskej organizácie v roku 2015 tam fungovali len tri oblastné organizácie cestovného ruchu a až postupne pribudli ďalšie. „V KOCR sme sa začali pozerať na marketing kraja úplne iným spôsobom. Spojili sme sa so silnou marketingovou agentúrou a začali sme nasledovať moderné trendy v marketingu,“ vyzdvihla Frývaldská. Organizácia dostáva od Trenčianskeho samosprávneho kraja ročný príspevok 350-tisíc eur.

Predseda komisie cestovného ruchu a zahraničných vzťahov a zároveň krajský poslanec Ján Vančo (KDH) je z rozhodnutia poslancov sklamaný. „Myslím si, že poslanci sa zachovali macošsky k podpore cestovného ruchu v Nitrianskom kraji, hoci každý má plné ústa podpory cestovného ruchu a že by sme mohli byť špičkou nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Ale len z poslaneckých lavíc to nepôjde,“ povedal pre médiá Vančo.

Suma, ktorú by kraj musel do KOCR investovať, podľa neho nie je privysoká. „Myslím si, že investovať okolo 300-tisíc eur pri súčasnej výške rozpočtu kraja je absolútne povinný krok, ktorý by kraj mal urobiť. Ale to by problematika cestového ruchu musela byť prioritou v NSK a ona nebola prioritou ani v tomto volebno období, ani v minulosti,“ skonštatoval Vančo.

KOCR by podľa neho mohla robiť oproti odboru cestovného ruchu kraja naviac marketing a propagáciu, usporadúvať podujatia, zakladať informačné centrá, pričom príjem by mohla mať aj z vlastnej podnikateľskej činnosti.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X