Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zasadnutie NSK
ilustračné: SITA
15. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Kraj ukončil vlaňajšie hospodárenie s prebytkom 12,8 milióna eur

Nitriansky samosprávny kraj ukončil hospodárenie za rok 2017 s prebytkom 12,8 milióna eur. Záverečný účet v pondelok schválili krajskí poslanci na zastupiteľstve. Zatiaľ čo predseda kraja Milan Belica pokladá výsledok za úspech, niektorí nezávislí poslanci vysoký prebytok kritizovali.

Podľa poslanca Petra Oremusa (nezávislý) sa peniaze mali použiť na investičné akcie v kraji, nerealizovanie niektorých plánovaných investičných akcií pokladá za neschopnosť. Poslanec Miloš Dovičovič (nezávislý) povedal, že vytváranie zisku samosprávnym krajom pokladá za „scestné“.

Belica reagoval, že suma v rezervnom fonde kraja nie je zisk, ale prebytok, ktorý vznikol z rôznych dôvodov. Jedným z nich je to, že dobrý vývoj slovenskej ekonomiky znamená aj vyšší príjem do rozpočtu kraja. Na hospodárskom výsledku župy sa podľa neho prejavujú aj presuny investičných akcií schválených v závere roka do ďalšieho roka, zároveň niektoré rozsiahlejšie investície ako napríklad opravy ciest presahujú rok. Investície zdržuje aj verejné obstarávanie. „Tendre, ktoré sa nám nepozdávajú, jednoducho zastavíme a znova súťažíme. Toto časové zdržanie má ale ekonomický efekt, je to plus v hospodárskom výsledku,“ povedal Belica. Prebytok vo výške 12,8 milióna eur skončí v rezervnom fonde. „Nie je to malá čiastka, chvalabohu. Postupne rozpočtovými opatreniami sa časom rozpustí v konkrétnych projektoch, ktoré schvália poslanci,“ povedal Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X