Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultná nemocnica s poliklinikou ´ilina. ´ilina, 7. december 2012. Foto: SITA/Milo Fabian
Ilustračná foto: SITA/Milo Fabian
4. novembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona ilustračné: SITA/AP

Kraj sa opäť pokúsi predať majetok bývalej nemocnice v Šali

Nitra 4. novembra – Nitriansky samosprávny kraj (NSK) sa už po niekoľký raz pokúsi predať nepotrebný majetok v areáli bývalej nemocnice v Šali. Vyšší územný celok sa pred časom snažil nájsť kupca na celú nehnuteľnosť. Jej cenu znalec ohodnotil na 471.908 eur. Po troch neúspešných obchodných verejných súťažiach zastupiteľstvo NSK rozhodlo o rozdelení areálu na šesť logických celkov. Ani v takejto podobe však o nehnuteľnosti nemal nikto záujem. Po postupnom znížení ceny sa neskôr podarilo predať štyri celky. Garáže s pozemkami predal kraj so zľavou 10 percent z hodnoty určenej znaleckým posudkom. Dva celky sa predali o 20 percent lacnejšie a budova hospodárskej správy so 40-percentnou zľavou.

V súčasnosti kraj vypisuje v poradí už deviatu obchodnú verejnú súťaž, v ktorej chce predať budovu bývalej slobodárne za cenu o polovicu nižšiu, než stanovuje znalecký posudok.

Súčasťou predávaných nehnuteľností sú aj pozemky pod nemocničným parkom. Práve tie chceli obyvatelia Šale z predaja vyňať, aby tak pre mesto zachránili zeleň a park. Ich iniciatívu podporil aj magistrát. Ten pred časom navrhol kraju, aby pozemky pod nemocničným parkom vymenil s magistrátom za nehnuteľnosti, ktoré mesto vlastní pod cestami II. a III. triedy. „Táto alternatíva je najvýhodnejšia pre obe strany. Predseda NSK Milan Belica často hovorí o tom, že kraj nemôže rekonštruovať cesty II. a III. triedy, pretože nie je vlastníkom pozemkov, cez ktoré prechádzajú. Takto by mesto získalo pozemky pod parkom a kraj zasa pozemky pod cestami,“ povedal šaliansky primátor Martin Alföldi. K takejto dohode však medzi NSK a Šaľou zatiaľ nedošlo. Kraj ponúkol mestu pozemky pod nemocničným parkom do prenájmu za symbolickú sumu. To sa však vedeniu mesta nepáčilo.

„Ak sa máme starať o majetok, tak o vlastný. A nie o prenajatý, pri čom by sme ešte prišli aj o daň z nehnuteľnosti. Je to vlastne prenášanie zodpovednosti z vlastníka, ktorým je kraj, na nájomcu, ktorým by bolo mesto. Najlepšia alternatíva je výmena pozemkov,“ trvá na svojom stanovisku Alföldi.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X