Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
ilustračné: SITA
17. júla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Kraj pripravuje sériu podujatí v rámci SK PRES, toto sa chystá

Nitriansky samosprávny kraj pripravuje sériu podujatí pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie (SK PRES). Počas druhého polroka 2016 bude realizovať multižánrový projekt Od koreňov vnútorných hodnôt Európy po súčasné priority Európskej únie.

„Podujatia sledujú vývoj od Cyrila a Metoda až po energetickú úniu a duálne vzdelávanie ako naše šance v Európe. Zároveň kopírujú priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ,“ uviedla hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová. Projekt si kladie za cieľ informovať o európskych kultúrno-spoločenských témach, vzdelávacích politikách, energetickej bezpečnosti EÚ aj o Nitrianskom samosprávnom kraji. Župa získala na projekt z dotačnej schémy slovenského predsedníctva grant 40-tisíc eur.

Prvými podujatiami projektu boli začiatkom júla vedecká konferencia o svätom Cyrilovi a Metodovi a pouličné divadlo o ich živote. V septembri pripravuje župa spolu s mestom Nitra pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu spoločné podujatie, na ktorom sa predstavia svojim partnerom zo zahraničia a plánujú rozvíjať družobné vzťahy. Keďže k prioritám slovenského predsedníctva patrí otázka energetickej bezpečnosti, pripravuje kraj spolu s mestom v atómovej elektrárni Mochovce workshop, na ktorom sa bude hovoriť o potrebe energetickej únie a o tom, ako vplýva atómová energia na životné prostredie. Konať sa bude v novembri počas Týždňa vedy a techniky.

Ako uviedla Prekopová, očakávajú účasť podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča, odborníkov z úradu jadrového dozoru a študentov z technických stredných škôl v Nitrianskom kraji. „Súčasťou podujatia bude prehliadka dostavby tretieho a štvrtého bloku Mochoviec a tiež Energolandu, ktorý patrí k najlepšie vybaveným infocentrám v rámci atómových elektrární v Európe,“ doplnila Prekopová.

Záverečným podujatím projektu bude workshop na tému duálneho vzdelávania v priestoroch Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach. Zúčastnia sa ňom školy zapojené do duálneho vzdelávania v rámci Nitrianskeho kraja a tiež spoločnosti z viacerých krajín, s ktorými školy v tejto oblasti spolupracujú.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X