Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
staré divadlo Karola Spišáka
SITA
26. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Kraj posiela kontrolu do Starého divadla pre odchod umelcov

Nitriansky samosprávny kraj posiela finančnú kontrolu do Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Okrem toho zriadi komisiu, ktorá sa zameria na výpovede zamestnancov, dramaturgický plán a efektívnosť hospodárenia. Schválili to krajskí poslanci. Dôvodom je odchod časti umeleckého súboru, ktorá sa odzrkadlí na zvyšku divadelnej sezóny.

Existencia divadla so 65-ročnou históriou je podľa predsedu kraja Milana Belicu ohrozená. „Neteší ma to, čo sa deje v Starom divadle. Rozhovory sa tam už vedú vyše mesiaca zo strany úradu kraja, pretože stavom, ktorý tam je, sa musíme zoberať. Bola by veľká škoda, aby nakoniec divadlo zaniklo, lebo aj to reálne hrozí,“ povedal.  Umelci z divadla odchádzajú pre nezhody s riaditeľom Martinom Kusendom. Herci, režiséri a ďalší umelci mu vyčítajú neodbornosť a nekoncepčnosť vo vedení divadla. V spoločnom vyhlásení tvrdia, že sa odmietajú podieľať na umeleckom úpadku divadla pod vedením Kusendu. Ten sa bráni, že snažil vyjsť maximálne v ústrety potrebám a prianiam zamestnancov, niekedy aj nad rámec obvyklých zvyklostí. Podľa neho odišlo od jeho nástupu šesť zamestnancov a siedmi sú vo výpovednej lehote, ktorá sa im končí 30. apríla. Na uvoľnené umelecké miesta vypíše výberové konania. „Ľudia prichádzajú, ľudia odchádzajú. Každá situácia je riešiteľná a každý je nahraditeľný. Mne je ľúto, že odchádzajú kvalitní herci, ale nikoho nemôžete nútiť,“ reagoval Belica.

Riaditeľ Kusenda pred časom povedal, že sám požiadal o vykonanie viacerých kontrol so zameraním na hospodárenie, bezpečnosť a pracovné vzťahy. „Ak sa ukáže, že som ako štatutár divadla poškodil jeho záujmy alebo práva jeho zamestnancov, zaujmem k tomu jednoznačné stanovisko. Rovnako zaujmem jednoznačné stanovisko, ak sa preukáže, že divadlo alebo jeho zamestnancov poškodil niekto iný,“ uviedol. Dovtedy chce urobiť všetko pre to, aby hlavne diváci súčasnú situáciu v divadle nepocítili. Umelci poslali pred časom Belicovi otvorený list a priložili ponuku odbornej verejnosti na spoluprácu pri prípadnej novej voľbe riaditeľa divadla. Podpísalo ju viac ako sedemdesiat signatárov, medzi nimi aj najvýznamnejší tvorcovia, herci, pedagógovia v oblasti divadla a teatrológovia. „Zbytočne. I táto iniciatíva bola odignorovaná. Súčasný riaditeľ, napriek všetkým výzvam a upozorneniam na jeho neodbornosť a deštruktivne pôsobenie, vo funkcii zostáva,“ napísali umelci.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X