Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BELICA: Výsledky volieb
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA/AP
9. septembra 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Kraj podľa Belicu ponúkne Jaguaru kvalitné školy

Predseda kraja Milan Belica očakáva v súvislosti s investíciou Jaguaru audity na viacerých stredných školách technického smeru

NITRA 9. septembra – Nitriansky samosprávny kraj je podľa jeho predsedu Milana Belicu pripravený ponúknuť Jaguaru na spoluprácu kvalitné odborné školy. Automobilka Jaguar Land Rover by mala v Nitre zamestnať okolo 6 000 ľudí. Ako budúcich zamestnancov chce podchytiť už stredoškolákov a hľadá školu na spoluprácu. Stredné školy technického zamerania má kraj napríklad v Nitre, v Šuranoch, v Zlatých Moravciach sú dve. Belica očakáva, že v nich budú v blízkej budúcnosti v súvislosti s prichádzajúcou investíciou audity. „To sú školy, ktoré sú už dnes veľmi slušne vybavené, takže tam by som nemal žiadnu obavu. My sme systém duálneho vzdelávania začali robiť päť rokov predtým, ako bol prijatý zákon, takže v tomto smere nezaostávame,“ povedal Belica. Potrebná je však podľa neho väčšia podpora zamestnávateľov, aby žiaci získali aj praktické skúsenosti a zručnosti.

Nitriansky samosprávny kraj sa dlhodobo snaží mierne tlačiť do úzadia gymnáziá a uprednostňovať stredné odborné školy, hlavne technického zamerania. Na aktuálne trendy na trhu práce však treba podľa Belicu reagovať už od základných škôl, pretože rodičia nechcú svoje deti dávať na odborné školy, ale uprednostňujú gymnáziá. „Je to systémový problém. Rodičom detí treba vysvetľovať, že jeho dieťa sa bude mať lepšie, keď pôjde na strednú odbornú školu. Aj na vysokých školách treba posilniť orientáciu na technické smery, lebo zdá sa, že Slovensko pôjde týmto smerom,“ myslí si Belica. Rodičia majú podľa neho mnohokrát skreslenú predstavu o tom, že ich dieťa bude v nejakom závode vykonávať ťažkú prácu v špinavom prostredí. „Nie je to pravda, sú tam aj iné možnosti a niekde sa pracuje naozaj lepšie ako v kancelárii,“ podotkol Belica.

Výrobca luxusných vozidiel Jaguar Land Rover podpísal memorandum o porozumení so slovenskou vládou v súvislosti s plánom výstavby závodu na Slovensku. Vlastníkom firmy je od roku 2008 indická skupina Tata Group. Závod by mal začať výrobu v roku 2018 a cieľom automobilky je v priebehu desaťročia od začiatku výroby dosiahnuť ročnú produkciu 300 tis. vozidiel.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X