Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Belica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
18. novembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Kraj oceňoval: Ceny NSK dostali Augustovičová, Ruttkay a Bulla

Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja dnes dostali tri významné osobnosti regiónu – herečka Hildegarda Augustovičová, archeológ Alexander Ruttkay a vedecký pracovník v oblasti genetiky hospodárskych zvierat Jozef Bulla.

Hildegarda Augustovičová je slovenská divadelná a filmová herečka a bývalá riaditeľka Divadla Andreja Bagara v Nitre. Cenu jej kraj udelil za „mimoriadny celoživotný prínos pre slovenskú kultúru, osobitne v oblasti divadelného a filmového umenia a osobné zásluhy o výstavbu novej budovy nitrianskeho divadla“. Augustovičová nastúpila do Divadla Andreja Bagara pred 56 rokmi a upísala sa mu na celý život. Vytvorila množstvo divadelných a filmových postáv. V rokoch 1982 – 1990 bola riaditeľkou divadla, pričom sa výraznou mierou zaslúžila o výstavbu novej budovy na Svätoplukovom námestí. Bola vôbec prvou riaditeľkou divadla na Slovensku.

Alexandrovi Ruttkayovi udelil kraj cenu za mimoriadny celoživotný prínos k rozvoju slovenskej archeológie a za šírenie dobrého mena Nitrianskeho samosprávneho kraja i Slovenska v zahraničí. Ruttkay je priekopníkom slovenskej archeológie a histórie stredoveku a v európskej vedeckej komunite je uznávaným odborníkom. Zaoberá sa kľúčovými otázkami dejín osídlenia a hmotnej kultúry v 9. – 14. storočí, vrátane starších dejín Slovenska v období veľkomoravského a neskoršieho stredovekého uhorského štátu. S jeho menom sú späté mnohé významné archeologické výskumy na Slovensku – Ducové, Nitrianska Blatnica, Partizánske a Nitra – Dražovce a ďalšie.

Významnému vedeckému pracovníkovi v oblasti genetiky hospodárskych zvierat a dlhoročnému pedagógovi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Jozefovi Bullovi kraj udelil cenu za mimoriadne celoživotné zásluhy o rozvoj slovenskej vedy a školstva a za šírenie dobrého mena kraja a Slovenska v zahraničí. V rokoch 1987 – 2000 pôsobil vo funkcii riaditeľa Ústavu genetiky a reprodukcie hospodárskych zvierat. V roku 2001 bol poverený zriadením Fakulty biotechnológie a potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, potom bol dekanom tejto fakulty. V súčasnosti pôsobí na fakulte ako univerzitný profesor katedry fyziológie. Je autorom viac ako 400 vedeckých, odborných a popularizačných príspevkov, ktoré boli uverejnené u nás i v zahraničí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X