Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro_peniaze_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
15. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Kraj má v rezervnom fonde milióny eur, poslanci ich chcú investovať

Nitriansky samosprávny kraj ukončil hospodárenie za rok 2015 s prebytkom, do rezervného fondu odvedie 11,7 milióna eur. Podľa predsedu kraja Milana Belicu sa celková suma v rezervnom fonde blíži k 20 miliónom eur.

Viacerí krajskí poslanci pri schvaľovaní záverečného účtu za rok 2015 žiadali, aby kraj usporené peniaze investoval. „Ťažko sa nám bude obhajovať ten obrovský objem rezervy, keď vieme, že treba zásadné investície do školstva, sociálnych služieb a ďalších oblastí,“ povedal poslanec Marián Radošovský (KDH).

Ján Vančo (KDH) poukázal na to, že Nitriansky samosprávny kraj je síce najmenej zadlžený spomedzi krajov, no v dynamike investícií by zrejme neobstál na takom dobrom mieste. „Treba si pozrieť žalostný stav škôl, to nehovorím o cestách a podporiť tiež treba oblasť obnovy kultúrnych pamiatok,“ povedal.

Belica reagoval, že s minutím peňazí súhlasí. Pripomenul, že kraj si väčšiu finančnú rezervu musel vytvoriť pre riziká, ktoré hrozili pre súdne spory s bývalým prevádzkovateľom dvoch krajských nemocníc. „Tie riziká pominuli. Tým pádom sa otvára priestor, aby sme išli do expanzie, pokiaľ ide o investície,“ zhodnotil.

Pod kladný hospodársky výsledok sa podľa neho podpísalo aj to, že župa opakovala niektoré súťaže a ušetrila. Zároveň dodal, že rezervu kraj nenahromadil len svojou zásluhou, ale aj vplyvom ďalších faktorov, ako je väčší príjem z daní fyzických osôb. Súčasná výška rezervy je však už podľa neho „na zamyslenie.“ Za prioritnú oblasť pre investície pokladá cesty. „Ide sem veľký investor a musí tu byť mobilita ľudí zo vzdialenejší dedín, aby sa zvýšila zamestnanosť,“ skonštatoval Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X