Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zupny dom nitra kraj platy mapy.jpg
Zdroj: www.google.com
25. júna 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Kraj chce poskytnúť rekreačné poukazy aj zamestnancom v menších organizáciách

Rekreačné poukazy pre všetkých krajských zamestnancov by si vyžiadali 1 073 782 eur, z toho má župa zatiaľ zakomponovaných v rozpočte 553 757 eur.

Nitriansky samosprávny kraj vyčlenil v rozpočte na rekreačné poukazy pre zamestnancov organizácií vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 553 757 eur. Celkovo ho však poukazy môžu stáť ešte raz toľko. Župa totiž zvažuje, že ich poskytne nielen tým zamestnancom, ktorým tento benefit priznáva zákon, ale všetkým.

Podľa legislatívnych zmien účinných od 1. januára 2019 má zamestnávateľ povinnosť poskytovať príspevok na rekreáciu vtedy, ak zamestnáva viac ako 49 ľudí, pracovný pomer zamestnanca trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov a zamestnanec o poskytnutie príspevku požiada.

Organizácia, inštitúcia či firma s menej ako 49 zamestnancami príspevok poskytovať nemusí, no môže. Podľa nitrianskeho župana Milana Belicu je to diskriminačné. „Ja sa aj čudujem, že taký zákon bol vôbec prijatý, lebo si predstavte, že kde je 49 zamestnancov, tak tam nedostanú príspevky a kde je už napríklad 51, tak tí už áno. Veď ako tí ostatní k tomu prídu. Pokiaľ kraj má zdroje a aj vôľu poslancov – čo prejavili, že áno – tak to treba dofinancovať,“ povedal pre médiá.

Nájsť pol miliona eur by nemal byť problém

Nájsť ďalšieho zhruba pol milióna na tento účel by podľa neho nemal byť pre župu problém. Belica zároveň kritizoval, že parlament prijíma zákony bez toho, aby sa v nich vyčíslili dopady na rozpočty krajov, miesta a obcí, pritom finančná záťaž je na pleciach samospráv.

Možnosťou poskytovať rekreačné poukazy aj pre zamestnávateľov, ktorí majú menej ako 49 zamestnancov, sa zaoberal kraj už na májovom zastupiteľstve. Poslanci naprieč politickým spektrom sa vtedy v diskusii vyjadrili, že by takúto možnosť podporili. Uznesením však najprv požiadali úrad kraja o vypracovanie informatívnej správy o súčasnom stave poskytovania príspevku na rekreáciu zamestnancov.

Ako informoval poslancov riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Dušan Guťan, „celé prefinancovanie všetkých poukazov bude kraj stáť 1 073 782 eur, z čoho 553 757 eur už máme zakomponované v rozpočte a musíme ešte schváliť 81 675 eur tam, kde je väčší počet zamestnancov ako 49 a 438 350 tam, kde je menej zamestnancov ako 49, čiže dokopy ešte musíme dofinancovať 520 025 eur“. Konkrétne sumy v rozpočte ešte bude musieť schváliť zastupiteľstvo na niektorom z najbližších rokovaní.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X