Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Župný dom, NSK, Èas poslancov NSK presadzuje možnos zrekonštruova pre úèely Úradu NSK Župný dom, kde v súèasnosti sídli predseda NSK Milan Belica. Nitrianski krajskí poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve nerozhodli o kúpe budovy, ktorá sa mala sta novým sídlom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Nitra, 6. október 2006. Foto: SITA/Mária Pietová
SITA
27. októbra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Kraj chce do Župného domu presťahovať svojich úradníkov. Ročne tak ušetrí tisíce eur

Župný dom v Nitre by sa mal stať novým sídlom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Krajskí poslanci v pondelok na zastupiteľstve odsúhlasili rekonštrukciu Župného domu pre tento účel.

V súčasnosti v budove sídli župan Milan Belica a Nitrianska galéria. Cieľom je sústrediť celý úrad kraja na jedno miesto, pretože úradníci v súčasnosti sídlia v troch rôznych budovách. Spolu 119 zamestnancov sedí v prenajatom objekte na Rázusovej ulici, 86 je na Kupeckej ulici a 19 v Župnom dome. Za budovu na Rázusovej ulici kraj platí ročne 132 250 eur.

Do septembra 2016 majú zrekonštruovať dva bloky – blok D, ktorý je zo strany Jesenského ulice a blok C, teda čelnú časť Župného domu. Presťahuje sa tam 119 zamestnancov z Rázusovej ulice. „Ročne sa tým usporí 132-tisíc eur na nájomnom a ďalšie prevádzkové náklady súvisiace s presunom zamestnancov a materiálov medzi tromi rôznymi lokalitami úradu NSK,“ píše sa materiáli, ktorý schválili poslanci.

Náklady na rekonštrukciu bloku C budú približne 515-tisíc eur. Sídli tam 18 zamestnancov Nitrianskej galérie, ktorých dočasne presťahujú do inej časti budovy. V bloku C by mal vzniknúť priestor pre 60 krajských úradníkov, v bloku D pre ďalších 70. Náklady na rekonštrukciu časti D budú známe až po vypracovaní projektovej dokumentácie.

Rekonštrukciu tohto bloku potrebujeme rýchlo ukončiť. Museli sme zrušiť už hotový projekt na investovanie z európskych peňazí, pretože archeológovia tam objavili určité hodnotné artefakty,“ povedal predseda kraja Milan Belica.

Priestory pre úrad by sa v budúcnosti dali ešte zväčšiť rekonštrukciou bloku B, kde je v súčasnosti depozit Nitrianskej galérie, a objektu na Samovej ulici, kde sídli administratíva krajskej knižnice. V oboch týchto priestoroch by sa dalo umiestniť 70 až 80 zamestnancov.

V súvislosti s rekonštrukciou Župného domu sa objavili v Nitre informácie, že galériu kraj z historických priestorov v centre mesta vysťahuje. „Nie je pravda, že ideme vyhodiť galériu. V rámci vnútornej organizácie Župného domu budú musieť byť nejaké zmeny, lebo keď budeme postupne opravovať aj ďalšie poschodie, tak ľudia tam nemôžu predsa sedieť v kanceláriách a musia sa presunúť niekde inde v rámci tejto budovy,“ povedal Belica.

Niektorí poslanci zastávajú názor, že pre Nitriansku galériu, Ponitrianske múzeum a Krajskú knižnicu Karola Kmeťka by mal kraj postaviť novú budovu, kde by boli všetky kultúrne inštitúcie pokope.

Z dlhodobého hľadiska je nemysliteľné, aby bol v Župnom dome depozit obrazov. Galéria, knižnica a múzeum by potrebovali vlastnú budovu,“ povedal na zastupiteľstve poslanec Ján Vančo (KDH).

K tomuto názoru sa prikláňa aj Marián Kéry (Smer-SD): „Múzeum je v priestoroch, ktoré patria mestu Nitra, za prenájom priestorov platíme vysoké nájomné. Mali by sme uvažovať nad vznikom nového objektu“. Belica toto riešenie nevylučuje, zdôraznil však, že to „určite nie je otázka jedného roka.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X