Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro peniaze eurobankovky thinkstock
Foto: ilustračné, thinkstockphotos
30. októbra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Kraj bude v roku 2018 hospodáriť s rozpočtom vyšším o 40 miliónov eur

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) bude v roku 2018 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške 224 miliónov eur. Návrh rozpočtu v pondelok schválili krajskí poslanci na zastupiteľstve. Oproti roku 2017 bude kraj hospodáriť s vyššou sumou.

„Rozpočet je výrazne expanzívny, v porovnaní s predchádzajúcim rokom je zvýšený o viac ako 40 miliónov eur. Sú to peniaze, ktoré môže kraj využiť na ďalšie rozvojové zámery a tých je dosť. Ak bude dobre hospodáriť, môže byť ten rozdiel ešte väčší,“ povedal predseda NSK Milan Belica. Ako dodal, zvýšenie rozpočtu je spôsobené tým, že „ekonomike Slovenska sa darí“, čo má pozitívny vplyv aj na finančné východiská pre kraj. Daňové príjmy sú v rozpočte na rok 2018 vyčíslené na viac ako 109 miliónov eur a predstavujú 60,61 percenta z celkových bežných príjmov.

Najviac peňazí pôjde do infraštruktúry a vzdelávania, čo sú podľa Belicu dva piliere, ktoré zabezpečujú hospodársky rozvoj kraja. „Cesty preto, aby sme mohli komunikovať s centrami zamestnanosti, čiže priemyselnými parkmi. Školy sa snažíme zásobovať vecami, ktoré pomôžu skvalitniť vzdelávanie a dôležité je aj zatepľovanie budov, ktoré do budúcnosti šetrí prevádzkové náklady,“ povedal Belica. Výdavky do oblasti dopravy a ciest druhej a tretej triedy sú v rozpočte na rok 2018 naplánované na viac ako 60 miliónov eur. Do oblasti vzdelávania pôjde 80 miliónov eur, z toho na investície má ísť 15 miliónov eur a zvyšok predstavujú bežné výdavky do školstva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X