Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kostolany pod tribecom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
31. októbra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 screenshot: virtualtravel.sk,

KOSTOĽANY: Kostolu s najstaršími freskami vracajú prirodzenú klímu

KOSTOĽANY POD TRIBEČOM 31. novembra – Kostol svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom s najstaršími freskami na Slovensku prechádza obnovou. Reštaurátori mu s cieľom zachovať vzácne fresky aj pre ďalšie generácie prinavracajú klímu, ktorú mal prirodzene už od svojho vzniku. Zásah reštaurátorov v 60-tych rokoch 20. storočia ju zničil. V tom čase sa ešte nevedelo, aké hodnoty kostolík skrýva. Celú podlahu tu vybetónovali a strop prekryli keramikou a betónom.

„Tým sa zamedzilo prúdeniu vzduchu, ktoré tu bolo prirodzené od vzniku kostola. Počas tých desaťročí tu zlá klíma narobila problémy,“ poukázal Marián Keleši z Oblastného reštaurátorského ateliéru Levoča, ktorý kostol reštauruje. Teraz prúdi pod podlahou vzduch, ktorý je po obvode odvedený cez stenu prístavby až do krovu.

Odvetranie je zabezpečené aj cez strop. Keby súčasní odborníci včas nezasiahli, rokmi by sa fresky nenávratne zničili. Maľby sú mimoriadne vzácne a široko-ďaleko nemajú obdobu. „Keby sme chceli vidieť niečo podobné, museli by sme ísť buď do Talianska, alebo k Bodamskému jazeru. Tu v strednej Európe je to unikát,“ zdôraznil Keleši.

V roku 2011 objavili archeológovia počas výmeny podlahy fragmenty staršieho dreveného kostola s kolovou nosnou konštrukciou. Tento nález znamená, že do dneška zachovaný kamenný kostol z prvej polovice 11. storočia mal svojho dreveného predchodcu. Reštaurátorský výskum sa začal v roku 2011. Preukázal, že úpravy, ktoré tu urobili v 60-tych rokoch 20. storočia, už nespĺňajú dnešné kritéria. Tieto omietkové vrstvy teraz odstraňujú.

Výskum priniesol viaceré nové poznatky o vzácnych freskách. Odborníci zistili, akým spôsobom ich v minulosti vytvorili, ktorú časť nanášali ako prvú a podobne. Fresku skúmali aj pod mikroskopom, pričom zistili, že maľba nevznikla klasickou technikou, ale je to tzv. „Kalkmalerei“, teda maľovanie vápennou hmotou na ešte vlhkú omietku. Po ukončení výskumu reštaurátori pristúpia k omietkovým a farebným úpravám. „Samotná maľba sa bude retušovať minimálne, pretože je tak vzácna, že si ceníme originál,“ podotkol Keleši.

Tmavo namorený strop zo 60-tych rokov nahradili novým a úprava čaká aj ďalšie časti kostola. Nový vzhľad získa napríklad aj novodobá prístavba zo 60-tych rokov, ktorú oddelia od zvyšku kostola sklenými prvkami. Reštaurátori zostanú v kostolíku, kým to dovolia poveternostné podmienky. Dokedy budú práce trvať, bude závisieť od finančných prostriedkov. Na tento rok dostali grant 20-tisíc eur z ministerstva kultúry v rámci programu Obnovme si svoj dom.

Predrománsky Kostol svätého Juraja sa stal nedávno súčasťou náučného chodníka, ktorý povedie cez deväť európskych krajín. Projekt financuje Európska únia a záštitu nad ním prevzal prezident EÚ Herman Van Rompuy. Jeho cieľom je vysvetliť na príklade raného stredoveku, čo je Európa, kedy vznikla a aké boli procesy jej zjednocovania. Slávnostné otvorenie náučného chodníka v Kostoľanoch pod Tribečom je naplánované na jar.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X