Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-3-18_13-24-59
23. mája 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Kostol sv. Urbana v Nitre opäť posvätia pri príležitosti 150. výročia jeho vzniku

Kostol po niekoľkoročnej rekonštrukcii zmenil nielen vonkajší vzhľad ale zároveň tu vymenili aj vnútorné zariadenie a oltár

Kostol sv. Urbana v Nitra na Čermáni má 150 rokov. V sobotu 24. mája bude v tejto mestskej časti slávnosť, na ktorej nitriansky diecézny biskup Viliam Judák posvätí priestory zrekonštruovaného kostola aj nový oltár. „Pred 150 rokmi to bola iba malá kaplnka, až neskôr vybudovali kostol do tejto podoby a my sme sa ho rozhodli nielen opraviť, ale aj rozšíriť o ďalšie priestory, kde sa môžu stretávať komunity,“ hovorí kňaz Dušan Molek, ktorý je správcom Kostola sv. Urbana.

V kostole postupne vymenili okná, podlahu a elektroinštaláciu, spravili kanalizáciu a upravili okolie kostola, kde pribudlo aj parkovisko. Súčasťou rekonštrukcie bola aj výmena vnútorného vybavenia, nainštalovali sem nový oltár a vynovili Krížovú cestu na stenách kostola. „Do oltára, ktorý je z karelského mramoru, budú vložené relikvie sv. Terézie z Lisieux a zároveň aj ďalšie, ktoré prinesie pán biskup,“ dopĺňa Molek.

V rámci osláv 150. výročia vzniku Kostola sv. Urbana mesto Nitra vydalo aj publikáciu Nitra – Čermáň, ktorej autorom je Jaroslav Koprda.

„Čermáň bol kedysi vinohradníckou osadou, kde si chodili Nitrančania oddýchnuť a keďže je tu mimoriadne kvalitná zem, červené čermánske víno bolo známe ako liečivé, veľmi dobre sa predávalo a dokonca niektorí podnikavci začali predávať aj zem ako liečivú zmes na rany. Dnes tu už vinohrady nie sú, možno iba v niektorých záhradkách,“ hovorí Jaroslav Koprda, ktorý sa venuje histórii a písaniu kníh. Historické materiály do útlej brožúry hľadal a pripravoval niekoľko rokov.

„Každá stará časť Nitra už má svoju publikáciu, tak si myslím, že aj Čermáň si zaslúži, aby boli historické fakty a fotografie pekne na jednom mieste, aby si ich mohli záujemcovia prečítať,“ dodáva Koprda.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X