Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné
10. septembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Kontrola konštatuje neefektívne vynaloženie mestských peňazí!

Zariadenie pre seniorov od začiatku prevádzky nevyužíva zdravotnícku techniku v hodnote 129 431 eur

NITRA 10. septembra – Kontrola vynaložených financií na výstavbu Zariadenia pre seniorov Zobor v Nitre ukázala viaceré závažné nedostatky. Zariadenie vytvorilo mesto Nitra v bývalej detskej nemocnici, ktorú na tento účel zrekonštruovalo. V prevádzke je od júna 2011. Kontrolóri z nitrianskej radnice vo svojej správe konštatujú neefektívne vynaloženie finančných prostriedkov. Dôvodom je, že niektoré zariadenia a časť objektov nie sú využívané na účely, pre ktoré boli dodané a vybudované. Kontrola poukázala aj na zvýšené finančné nároky na stavbu pre nedostatky v projektovej dokumentácii. Mesto totiž zaplatilo za výstavbu zariadenia pre seniorov o pol milióna eur viac ako pôvodne plánovalo. Na vine bol najmä nekvalitne spracovaný projekt, ale aj požiadavky hygienikov a hasičov a vopred neznáme okolnosti, ktoré sa vyskytli až po začatí rekonštrukcie. „Kontrolou bolo zistené, že dodatok, ktorého predmetom boli doplnkové práce v hodnote 498 307 eur vrátane DPH, bol uzatvorený až po kolaudácii stavby a v čase, keď už boli zrealizované všetky práce, aj práce naviac,“ píše sa v správe o výsledku kontroly, ktorou sa budú zaoberať mestskí poslanci vo štvrtok na zastupiteľstve.

Zariadenie pre seniorov od začiatku nevyužíva zdravotnícku techniku v hodnote 129 431 eur, pretože jej obsluha by si vyžadovala vyškolených zdravotníckych pracovníkov. Osem medicínskych prístrojov za takmer 44-tisíc eur mesto nedávno dalo do výpožičky Diecéznej charite Nitra, ktorá ich teraz využíva v nitrianskom hospici. V zariadení Zobor je však naďalej nevyužitý nový rehabilitačný bazén za 34 243 eur, ku ktorému prináleží aj rehabilitačné zázemie s hydromasážnou, balneologickou vaňou a vírivými vaňami, sociálne zariadenia a šatne. „Táto celá časť nie je od začiatku prevádzky zariadenia využívaná,“ konštatuje správa z kontroly. Rovnako zariadenia, ktoré mali slúžiť pre bufet a cukráreň, sú stále v originálnych obaloch v skladových priestoroch objektu. Ich cena je 20-tisíc eur. Priestory, ktoré boli podľa projektu vybudované pre bufet a cukráreň, totiž prestavali na jedáleň, pretože pôvodne navrhnutá jedáleň kapacitne nepostačovala.

Podľa účtovných dokladov bolo na výsadbu v okolí zariadenia zaplatených 64 stromov, 2 447 kríkov a 125 trvaliek, ich cena bola 14 583 eur. „Na základe fyzického spočítania stromov a kríkov v čase kontroly bolo zistené, že v areáli objektu bolo vysadených sedem stromov. Kríkov je reálne vysadených 555 a stav trvaliek sa nedal v tomto vegetačnom období zistiť,“ píše sa v správe. Projekt počítal so zatepľovacím materiálom styrexon, stavebná firma však na väčšej časti fasády použila lacnejší polystyrén. Potom ho musela vymeniť za styrexon. Podľa vyjadrenia stavebného dozoru bola problémom chybne zadaná výmera fasády v projektovej dokumentácii.

Mestskí poslanci sa budú zaoberať aj vyvodením dôsledkov za tieto prešľapy. Prednosta radnice Igor Kršiak v materiáli navrhuje vyvodiť pracovnoprávny postih voči zodpovednému zamestnancovi odboru investičnej výstavby a rozvoja, ktorý vykonával stavebný dozor. Spracovať sa má tiež návrh efektívneho využitia obstaraného vybavenia a zdravotníckeho zariadenia. Odbor investičnej výstavby a rozvoja má vykonať kontrolu výsadbových prác a ak sa potvrdia nezrovnalosti, vyzve mesto generálneho zhotoviteľa na vrátenie rozdielu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X