Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
zoborský kláštor, ruiny
SITA
21. júla 2015 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Kompletné obnovenie areálu Zoborského kláštora by stálo milión eur

Obnova celého areálu je rozdelená do šiestich etáp. V rokoch 2014 až 2017 by malo dôjsť ku kompletnej revitalizácii areálu najstaršieho kláštora na Slovensku.

V prvej etape by mali zrekonštruovať ruiny Kostola svätého Jozefa, v druhej by sa mali konať prípravy na revitalizáciu kláštora, v tretej etape by nasledoval archeologický výskum. Vo štvrtej fáze by sa mal uskutočniť architektonický, historický a reštaurátorský výskum. V ďalšej etape by malo dôjsť ku konzervácii ruín príbytkov mníchov a v poslednej šiestej etape by došlo k parkovým úpravám a sprístupneniu areálu verejnosti.

Vlastníkom areálu je Špecializovaná nemocnica sv. Svorada, ktorá sa na príprave obnovy areálu podieľa so Zoborským skrášľovacím spolkom, Archeologickým ústavom SAV, Krajským pamiatkovým úradom v Nitre, mestom Nitra, Biskupstvom Nitra a Fakultou záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Areál Zoborského kláštora je vzácnou historickou pamiatkou a mohol by byť lákadlom pre turistov. Ku najstaršiemu známemu kláštoru na Slovensku, ktorý vznikol niekedy v rokoch 850 až 880, sa viažu aj najstaršie a najcennejšie písomné doklady z nášho územia – Zoborské listiny. Kláštor zničilo poľské vojsko v roku 1471 a na jeho miesto o dvesto rokov neskôr dal biskup Blažej Jaklin postaviť Kláštor svätého Jozefa.

V roku 1953 areál kláštora prebralo zdravotníctvo a otvorili tam liečebný ústav – Špecializovanú nemocnicu svätého Svorada.

Vyčlenené a získané peniaze na revitalizáciu areálu sa zatiaľ pohybujú v tisíckach eur, čo nie je postačujúca suma. Na kompletnú obnovu by bolo potrebných až milión eur. Obnova a revitalizácia pamiatok na Slovensku je ale v súčasnosti poznačená poddimenzovaním kapitálových investícií. Zostáva len dúfať, že sa to čím skôr zmení.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X