Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zoborský kláštor, ruiny
SITA
21. júla 2015 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Kompletné obnovenie areálu Zoborského kláštora by stálo milión eur

Obnova celého areálu je rozdelená do šiestich etáp. V rokoch 2014 až 2017 by malo dôjsť ku kompletnej revitalizácii areálu najstaršieho kláštora na Slovensku.

V prvej etape by mali zrekonštruovať ruiny Kostola svätého Jozefa, v druhej by sa mali konať prípravy na revitalizáciu kláštora, v tretej etape by nasledoval archeologický výskum. Vo štvrtej fáze by sa mal uskutočniť architektonický, historický a reštaurátorský výskum. V ďalšej etape by malo dôjsť ku konzervácii ruín príbytkov mníchov a v poslednej šiestej etape by došlo k parkovým úpravám a sprístupneniu areálu verejnosti.

Vlastníkom areálu je Špecializovaná nemocnica sv. Svorada, ktorá sa na príprave obnovy areálu podieľa so Zoborským skrášľovacím spolkom, Archeologickým ústavom SAV, Krajským pamiatkovým úradom v Nitre, mestom Nitra, Biskupstvom Nitra a Fakultou záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Areál Zoborského kláštora je vzácnou historickou pamiatkou a mohol by byť lákadlom pre turistov. Ku najstaršiemu známemu kláštoru na Slovensku, ktorý vznikol niekedy v rokoch 850 až 880, sa viažu aj najstaršie a najcennejšie písomné doklady z nášho územia – Zoborské listiny. Kláštor zničilo poľské vojsko v roku 1471 a na jeho miesto o dvesto rokov neskôr dal biskup Blažej Jaklin postaviť Kláštor svätého Jozefa.

V roku 1953 areál kláštora prebralo zdravotníctvo a otvorili tam liečebný ústav – Špecializovanú nemocnicu svätého Svorada.

Vyčlenené a získané peniaze na revitalizáciu areálu sa zatiaľ pohybujú v tisíckach eur, čo nie je postačujúca suma. Na kompletnú obnovu by bolo potrebných až milión eur. Obnova a revitalizácia pamiatok na Slovensku je ale v súčasnosti poznačená poddimenzovaním kapitálových investícií. Zostáva len dúfať, že sa to čím skôr zmení.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X