Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PEVNOS V KOMÁRNE: Navrhujú do zoznamu dedièstva
Komáròanská pevnos (na snímke). Spoloèný návrh Maïarska a Slovenska na zápis Pevnostného systému na sútoku riek Dunaja a Váhu v Komárne - Komárome do Zoznamu svetového dedièstva UNESCO dnes v Komárne slávnostne podpísali štátny tajomník Ministerstva školstva a kultúry Maïarska a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR. Komárno, 15. január 2007. Foto: SITA/Nina Bednáriková
24. septembra 2013 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP

KOMÁRNO: Návštevníci už môžu zavítať do všetkých priestorov Starej pevnosti

Komárno 24. septembra – Všetky priestory komárňanskej Starej pevnosti už budú prístupné verejnosti po tom, čo z nej odstránili 940 ton odpadu a premiestnili 256 ton zeminy. Zaznelo to dnes v Komárne v rámci prezentácie doterajších výsledkov spoločného slovensko-maďarského projektu Rozšírenie sprístupnených kazemát pevnostného systému Komárna a Komáromu.

Projekt je súčasťou Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013 Európskej únie.
„Dodávateľ v rámci tohto projektu vyčistil celú Starú pevnosť, ešte nejaké priestory zostávajú na dočistenie, ale viac-menej návštevník s nejakým zdrojom svetla už bude môcť zavítať do všetkých priestorov, či do tých najstarších renesančných z polovice 16. storočia, alebo tých, ktoré boli vybudované v 19. storočí,“ povedal vedúci Odboru vnútorných vecí a správy pamiatok Mestského úradu v Komárne Ľudovít Gráfel.

„Doteraz sme obnovili staré veľmi impozantné schodisko na malom nádvorí Starej pevnosti, okrem toho odstránil sa odpad, veľmi veľké množstvo odpadu, čo ešte Sovietska armáda nám tu zanechala, čo bolo okolo 940 ton smetí, a teraz sa ešte odstraňuje nežiaduca zeleň z bášt,“ povedala pre TASR hlavná manažérka projektu Beáta Seböová.
Podľa jej slov v obnovených priestoroch pod schodiskom nainštalujú tzv. slepý labyrint, ktorý poskytne možnosť vidiacim ľuďom vžiť sa do sveta nevidiacich.

Mesto Komárno je v rámci projektu vedúcim partnerom a Monoštorská pevnosť v Maďarsku zahraničným partnerom. Spoločne predložili projekt v roku 2011. Z Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013 získali finančné prostriedky v celkovej výške 570.000 eur, z čoho príspevok Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) predstavuje 473.000 eur. Projektoví partneri k realizácii projektu prispeli vlastnými prostriedkami vo výške piatich percent.

Komárňanský pevnostný systém, ktorý sa rozprestiera na území SR a Maďarska, je zaradený na predbežnú listinu svetového dedičstva UNESCO. Jednotlivé elementy systému sú už aj v súčasnosti zaujímavou turistickou atrakciou regiónu, ale jej potenciál zatiaľ podľa realizátorov projektu nie je celkom využitý.

Pevnosť Komárno pozostáva z troch častí, ktoré spolu vytvorili prepracovaný fortifikačný systém bastiónového typu, prvého v európskom vnútrozemí. Komárňanská pevnosť je prvá v Európe, ktorá bola vybudovaná vo vnútrozemí a svojím rozsahom patrí k najväčším na svete. Bola dôležitým dielom pevnostného staviteľstva s navrstvením viacerých vývojových etáp od starotalianskeho až po novopruský typ. Po vpáde Turkov do Uhorska sa v roku 1546 začal stavať obranný bastiónový systém reprezentovaný dnešnou Starou a Novou pevnosťou. Starú pevnosť dokončili v 16. storočí, Nová pevnosť pochádza z rokov 1663-1673.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X