Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zastupitelstvo oktober nitra
ilustračné: Marek Štrba, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
17. decembra 2016 Správy Nitra od NitraDen.skSITA

Kolenčíková neuspela s etickým kódexom ani na meste, poslanci mali k nemu výhrady

Právne nezáväzná deklarácia má definovať pravidlá pre etický výkon verejnej správy.

Viaceré výhrady mali nitrianski mestskí poslanci k etickému kódexu voleného predstaviteľa mesta, ktorý im predložila na schválenie poslankyňa Renáta Kolenčíková (nezaradená). Kolenčíková už predtým predložila návrh obdobného kódexu aj na zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja, krajskí poslanci ho však nezaradili do rokovania. Na mestskom zastupiteľstve ho po výhradách poslancov nakoniec sama stiahla na dopracovanie.

Právne nezáväzná deklarácia má definovať pravidlá pre etický výkon verejnej správy. „Sme jedno z mála miest na Slovensku, ktoré ešte etický kódex nemá prijatý,“ zdôvodnila Kolenčíková. Vlastný etický kódex už majú zamestnanci mestského úradu, poslanci by im podľa jej názoru mali ísť príkladom.

Viceprimátor Ján Vančo (KDH) povedal, že etický kódex uvíta, no nie v takom znení, ako bol predložený. Podľa neho mnohé veci v kódexe rieši zákon, čiže to pokladá za duplicitné. Zamyslel sa nad tým, či môžu poslanci, ktorí sú zväčša straníci, vystupovať vždy „nestranne“, ako to uvádza kódex.

Poslanec Miroslav Tvrdoň mal výhrady k textu kódexu, podľa neho „javí značné atribúty nízkej vedeckosti.“

Miloš Dovičovič (nezaradený) spochybnil potrebu prijímať takýto materiál. „Mne stačí na to, aby som sa správal tak, ako si myslím, že sa na voleného predstaviteľa mesta patrí, slušná výchova a poslanecký sľub,“ vyhlásil.

V etickom kódexe sa okrem iného píše, že volený predstaviteľ samosprávy nezneužíva svoju funkciu a privilégia mandátu priamo ani nepriamo na dosiahnutie svojich osobných záujmov. Má odmietať všetky osobné dary alebo výhody od osôb požadujúcich niečo od obce, ktorých cieľom je ovplyvniť jeho rozhodovanie. Otvorene má odpovedať na otázky občanov alebo médií o výkone svojej funkcie a nezverejňovať informácie, ktoré sú dôverné alebo sa týkajú súkromného života iných osôb.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X