Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolenčíková Renáta
ilustračné foto
5. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skdennik.hnonline.sk

Kolenčíková: Ako konateľka Službytu som mala odmenu približne 200 eur

Bývalá krajská tajomníčka politickej strany Smer-SD v Nitre Renáta Kolenčíková sa rozhovorila pre portál hnonline.sk. Veci, ktoré sa dejú, pomenovala priamo a neopomenula ani to, že nitriansky úrad práce riadi človek, ktorý k tomu nemá adekvátne vzdelanie.

Kolenčíková skončila po 16 rokoch v Smere a začala ho otvorene kritizovať. Tvrdí, že to nie je z dôvodu jej neuspokojených ambícií. Jej vyhlásenia však neostali nepovšimnuté, pretože na krku už mám trestné oznámenie, ktorá podal Smer.

V rozhovore pre hnonline.sk uviedla, že denne jej volajú aj píšu ľudia s otázkou, či sa nebojí. Jej reakciou bolo, že nie, pričom dodala: „Len mi je naozaj smutno z toho, že ľudia v 21. storočí, 27 rokov po nežnej revolúcii sa boja slobodne rozprávať.“

Portál hnonline.sk zaujímalo v rozhovore i to, v akom štádiu je trestné oznámenie, ktoré na ňu podala strana. Z jej odpovede to však nie je jasné, no rozhovorila sa o súčasnom premiérovi a predsedovi strany Smer-SD Robertovi Ficovi. „Od roku 2002 do 2006, kým sa Smer dostal do vlády, bola top témou korupcia. Všetci čelní predstavitelia strany rozprávali o korupcii, o tom, čo sa tu deje, veľmi bola kritizovaná vtedajšia vláda Mikuláša Dzurindu. Nikto z vtedajšej koalície nepodal na pána Fica trestné oznámenie, a pritom jeho rétorika bola veľmi tvrdá,“ povedala pre hnonline.sk.

Kolenčíková v rozhovore tvrdí, že keď vstupovala do Smeru, nevedela, že so vznikom strany sa spája viacero oligarchov. Pri vstupe do strany sa jej páčilo, ako Fico pomenúva veci, dnes však už vie, že to bola predvolebná kampaň a politici majú len pekné reči, no žiadne skutky.

V rozhovore pre hnonline.sk padal reč aj o ambíciách Kolenčíkovej, pričom tvrdí, že keď v roku 2000 do strany vstupovala, žiadne ambície nemala. „Do Smeru som išla s tým, že nikdy nebudem podporovať politické nominácie. Ale poviem pravdu, že som to nikdy nevedela ovplyvniť. Hore vôbec nie a na lokálnej úrovni to bolo v rukách okresného a krajského predsedu, ktorý odsúhlasoval nominácie do štátnej správy,“ vyjadrila sa pre portál.

Ako už bolo v úvode spomenuté, Kolenčíková pôsobila v Smere 16 rokov, pričom istý čas bola krajskou tajomníčkou strany, za ten čas zažila desiatky nominácií, no napriek tomu, že bola proti nim, nemohla sa ozvať, lebo, ako tvrdí, nemala na to dosah. „To vôbec nie je v kompetencii krajského tajomníka. Ja som si povedala svoj názor. To sú všetko dopredu vybraní ľudia, podmienky súťaže nastavené tak, aby bol víťazom konkrétny človek. Odbornosť nehrá rolu,“ vyjadrila sa pre hnonline.sk.

Kolenčíková neopomenula ani to, že mnohé inštitúcie riadia neodborníci. „Keby ste sa pozreli, kto je na úrade, ja som pre jeden denník povedala, kto je riaditeľom úradu práce v Nitre – geodet. Som štvrté volebné obdobie poslankyňa v meste a ani raz som nepovedala, že chcem šéfovať nejakému úradu, pretože som sa na to necítila. Neviem si predstaviť, že by som išla riaditeľovať úradu práce. Keďže to je štátna správa, nie samospráva a sú tam úplne iné kompetencie. Neviem si predstaviť, ako geodet rozumie úradu práce,“ povedala v rozhovore pre hnonline.sk.

Kolenčíková bola konateľkou nitrianskeho Službytu, po vystúpení zo strany ju však odvolali a vo funkcii ju nahradil Pavol Varga. V rozhovore pre hnonline.sk tvrdí, že ako konateľka mala plat približne 200 eur, pričom posledný mesiac jej odmenu o niečo zvýšili.

„V samospráve sú nominovaní do orgánov spoločností poslanci, ktorí boli zvolení vo voľbách. Inak to nejde. Robia to vo svojom voľnom čase, nie na plný úväzok ako v štátnej správe, kde za to dostávajú riadnu mzdu. Ide skôr o kontrolnú činnosť. Keď sa tieto orgány tvoria, vždy sú tam zaraďovaní poslanci, lebo toto je samospráva. Štátna správa je čosi iné. Napríklad, keď po voľbách vyhrá Smer, všetky okresné úrady a úrady špecializovanej štátnej správy sú obsadzované politicky a ľudia sú menovaní aj na základe rozhodnutia vlády,“ dodáva v rozhovore pre hnonline.sk Kolenčíková.

Reč prišla aj na politické ambície Renáty Kolenčíkovej v Nitre, mala sa stať totižto viceprimátorkou Nitry, no dodnes ňou nie je. „Samozrejme, že to bola moja ambícia. V politike nemôžete niečo robiť bez ambícií,“ uviedla pre hnonline.sk. Ako ďalej dodala, v marci tohto roka jej primátor Nitry Jozef Dvonč ponúkol pozíciu viceprimátorky. „A keď sme spolu hovorili, tak som mu vôbec nevyčítala, že to neurobil a stal sa ním pán Nemky, pretože to bol politický pokyn, obchod, o ktorom nechcem hovoriť,“ vyjadrila sa pre portál.

Kolenčíková uvádza, že súčasný viceprimátor Martin Nemky nič nerobí a k téme ohľadom viceprimátorky Nitry ďalej dodáva: „Ja som sa mala stať viceprimátorkou, keď sa stal Nemky poslancom národnej rady. Primátor potrebuje viceprimátora, ktorý bude pracovať. Nemky tam nerobí vôbec nič. Primátor deleguje veci na prednostu, ale ten to nemôže fyzicky stíhať.“

Celý rozhovor s Renátou Kolenčíkovou, ktorý poskytla pre portál hnonline.sk, si môžete prečítať: TU.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X